Instagram'da 'yaş doğrulama dönemi' başladı

Instagram, geçtiğimiz aylarda ABD'de test ettiği video ile yaş doğrulama özelliği diğer ülkelere yayılıyor.

Instagram'da 'yaş doğrulama dönemi' başladı

ShiftDelete'ten Emir Yasin Bolat'ın haberine göre popüler sosyal medya platformu Instagram, kullanıcı sayısında büyümeye devam ediyor. Bu büyüme ise beraberinde güvenlik sorunlarını getiriyor. Instagram’ın sahibi olan Meta, video ile yaş doğrulama özelliğini kullanıma sunduğunu açıkladı.

Instagram, video ile yaş doğrulama özelliğini açtı

Instagram, kullanıcıların güvenliğini artırmak için yeni adımlar atmaya devam ediyor.

Platform, daha önce kimlik yükleme seçeneğine sahipti. Bu özelliğin yetersiz kalması üzerine şirket, kullanıcıların yaşını doğrulamak için iki yöntem belirledi. Bu yöntemlerden ilki video çekmek, ikincisi ise takipçilerin hesap sahibine kefil olması.

Instagram, kullanıcıların video çekerek yaşlarını doğrulayabileceği özelliği Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ta kullanıma sundu. Yani bu ülkedeki kullanıcılar, kimlik yüklemenin yanı sıra video çekerek de yaşlarını doğrulayabilecek.

Kullanıcıların doğrulama için çektiği videolar, dijital kimlik girişimi Yoti ile analiz edilecek ve tahmini bir yaş sunulacak. Şirket, videonun analiz edildikten sonra hem Yoti sistemlerinden, hem de Instagram’dan silineceğini söyledi.

Video çekerek yaş doğrulama özelliğinin ülkemize ne zaman geleceği henüz bilinmiyor.

Şirket, yeni seçenekle birlikte kullanıcıların kendilerine uygun içerikler görmesini amaçlıyor.

Instagram’ın politika direktörü Tara Hopkins, konuya ilişkin açıklamasında, “Herkesin Instagram’ı yaşına uygun bir şekilde deneyimlemesini istiyoruz, bu da onların kaç yaşında olduklarını bilmemiz gerektiği anlamına geliyor ve bu, sektörümüzdekiler için bir meydan okuma” dedi.

Instagram, kullanıcıların yaşlarını tahmin etmek için uygulama içi yapay zeka kullanıyor. Ancak raporlara göre sonuçlar pek başarılı gibi değil.

Platform 13 yaş sınırına sahip...