KARANLIKLAR DİYARINA YOLCULUK “SHADOW AND BONE”

Sinema Yazarı/Film Eleştirmeni Efe TEKSOY, Netflix'in büyücüler ve kadim yaratıkların hüküm sürdüğü, sembolik-simgesel göstergelerle karanlık bir dünyanın anlatıldığı korku, fantastik, aksiyon türündeki “SHADOW AND BONE” dizisinin 1. sezonunu sizler için araştırdı ve yorumladı.

GÖLGE VE KEMİK

İsrail asıllı Amerikalı roman yazarı Leigh Bardugo’nun, Grishaverse adlı çok satan kitap üçlemesinden uyarlanan Gölge ve Kemik (Shadow and Bone), Netflix platformundaki yerini aldı. 19. yüzyıl başlarındaki Rus İmparatorluğu’nun fantastik ve mitolojik unsurlarla bezenmiş kurgusal bir hali olan yapımda, büyücüler ve kadim yaratıkların hüküm sürdüğü, karanlık bir dünya anlatılıyor. Bu anlamda efsanelerde geçen “Seçilmiş Kişi” ve “Kader” kavramları da ön plana çıkıyor. Çekimleri Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleşen dizide; Orduda haritacı olarak görev yapan yetim bir genç kızın, olağanüstü güçlere sahip olduğunu keşfetmesi üzerine, Grisha adlı büyücüler topluluğuna katılarak dünyaya düzeni getirmeye çalışmasını konu alıyor. Karanlık bir masal diyebileceğimiz bu anlatıda, sembolik ve simgesel göstergeler yer alıyor. Örneğin; “Karanlık Diyar” adlı gölgeden oluşan bir bölge, ülkeleri birbirinden ayırıyor. Buradaki gölge katmanı, aslında karanlık bir çağın başlangıcını simgeliyor. Aksiyon dolu dövüş sahneleri ve gerilim dozu yüksek hikâyesiyle Shadow and Bone dizisi, sizi uzun süre etkisinden çıkamayacağınız gizemli bir evrene doğru destansı bir yolculuğa çıkartıyor.

DİZİNİN KONUSU

Yetim bir haritacı olan Alina Starkov, savaştan parçalanmış bir dünyada yaşamaktadır. Genç kız, Karanlık Diyarı’na yaptığı tehlikeli keşif gezisinde, dünyanın seyrini değiştirebilecek bir güce sahip olduğunu öğrenir. Ancak bu güç, aynı zamanda kaderini de değiştirecektir.

Dizinin oyuncuları arasında; Jessie Mei Li, Ben Barnes, Archie Renaux, Freddy Carter, Amita Suman, Kit Young, Ben Barnes, Simon Sears, Sujaya Dasgupta ve Danielle Galligan yer alıyor.

FANTASTİK BİR MACERA

Netflix’in uzun süredir beklenen dizisi Shadow and Bone, işlediği fantastik unsurlar ve mitsel anlatısıyla daha çok genç izleyici kitlesine hitap ediyor. Lights Out, Arrival ve Bird Box gibi başarılı yapımların senaristi ve yapımcısı Eric Heisserer‘in uyarladığı dizi, olağanüstü görselleri ve aksiyon dolu sahneleriyle kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yapım.

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY