Kiracısının kapı kilidini değiştiren ev sahibi avukata dava!

Sahibi olduğu adreste ikamet eden kiracısı memlekete gittikten sonra, kapının kilidini değiştirerek başka bir aileye kiralayan konut sahibi avukat, davalık oldu.

İstanbul barosu avukatlarından Zeynep S.'nin İstanbul Beşiktaş'ta bir dairesi vardı. Libya uyruklu Naci K., isimli genç adam, avukatın dairesini 1 yıllığına kiraladı. Kira ücretini peşin olarak avukata veren 38 yaşındaki Naci, dairenin anahtarlarını da yanına alarak kısa bir süreliğine memleketine geri gitti. İddiaya göre mutfağın kilitli çekmecesine 10 bin dolar bırakan Naci arkadaşını arayarak dairede bırakmış olduğu parayı kendisine EFT yolu ile göndermesini istedi.

MEMLEKETİNDEYKEN EV SAHİBİ KİLİDİ DEĞİŞTİRDİ

Arkadaşı Naci'nin söylediği yerde parayı bulamadığında ise durumu telefonla bildirdi. Duydukları karşısında şoke olan genç adam apar topar Türkiye'ye geri döndü. Daireye gittiğinde kapının kilit göbeğinin değiştirildiğini fark eden adam, ev sahibini arayarak durumu sorduğunda ise Zeynep S., 'Ben daireyi başkasına kiraladım' beyanı ile karşı karşıya kaldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan Naci K., kira kontratı olmasına rağmen dairenin kilidinin değiştirilerek başka bir şahsa kiralanmasıyla mağdur olduğunu ve dairede bıraktığı paranın hırsızlandığını ileri sürerek şikayetçi oldu.

EV SAHİBİ: "DÖNMEYECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ"

Savcılık tarafından başlatılan soruşturmada ifadesi alınan avukat Zeynep S., Naci'nin iddialarını reddederek kendisinin Libya'ya geri döndüğünü söyleyerek güven kazandığını, bu nedenle daireyi başkasına kiraya verdiğini ve dairenin kilidini değiştirdiğini anlattı. Söz konusu paranın ise çalınmadığını çünkü böyle bir paranın mutfak çekmecesinde olmadığını iler sürdü.

KONUT DOKUNULMAZLIĞINI İHLAL ETTİ

Savcılık yürütülen soruşturma sonunda Zeynep S.'nin var olan kira kontratına rağmen daireye ait kilit düzeneğinin değiştirilerek konut dokunulmazlığını ihlal ettiği gerekçesiyle iddianame düzenlendi. İddianamede şahsın iddia ettiği paranın tanığı olmadığı bu nedenle hırsızlık suçunun oluşmayacağı anlatıldı. 5 yıla kadar hapsi istenen avukat, ilerleyen günlerde Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.