Kıymayalım Ne Kendimize Ne Ülkemize

0 okunma
KAYDA GEÇSİN

İnsan çeşitliliği çok memnun etmiş… Konser sonrası bir hıyar böyle konuşuyor ne demek insan çeşitliliği, nedir bu çeşitlilik merakı ve mantığı insanın çeşidi ne demek, kuyruklusu kuyruksuzu mu var?

Ordövr tabağında meze olduk bu dangalaklar yüzünden, garson ver bir Çepni yanında iki tane Kıpçak olsun,

Çerkez üstü az Laz, bir iki dilim Ermeni ayrı getir ortaya, Yahudi istemem nasılsa anayemekte var.

Çeşit çeşit insan ay ne güzel, hangisinden tatsam, benden farklısı da çok tatlı oluyor… 

Bu hisler normal değil, güzel laflar edeceğiz diye bunlar ne akım bokum laflardır Yarabbim. 

İnsanız yahu hepimiz bunun çeşidi mi var?

Para mı bozdu bunların kafalarını anlamadım.

Paranın varlığının yokluğundan daha fazla sorun olduğu bizim gibi  başka ülke yok.

Para kazandıkça saçmalıyorlar yahu hani biraz susun yok, o da yok.

Şu an sınır güvenliği, güvenlik derken en büyük sorunun para olduğu malum, 

‘Aman soğukkanlı duralım’ diye uyaran var! Ne demek istiyor? Al sana bir başka dangalak…

Sanki 'Avaz avaz bağıralım, sokaklara dökülelim, parası olanları gırtlaklayalım‘ diyenler var da, bak, bak, bak bu sakinleştiriyor!  

Ayrıca sokaklara dökülünse bu papağanın sözünü dinleyip duracak var sanki ama yok böyle bir şey, olmayan karışıklığı köşe yazısıyla bastırıp, itidal tavsiye etmeler durup dururken değil elbette, iktidar bunun gibi yalakalığa hala para kazandırıyor!

Kendini sahi zenneden o kadar kişi var ki medyada sonra bunları temizleyemiyorlar.

Halbuki insan kendi bilmez mi; ‘Nereden çıktım ben bu kadar ani, bende bir bit yeniği var‘ diye  şüphelenmez mi, bunlar gerçek olduklarına kaptırmış vaziyetteler, gerçekten şarkıcı, oyuncu, yazar, gazeteci, hoca, yönetmen vb. gibi filan zannediyorlar kendilerini.

Para kazandırılmaya devam ettikleri için de tam gaz devam!

Para paradan ibaret olmadığı için bunları önemsiyoruz, 

Yoksa elbette züğürdün de dilini yoracak görgüsüz, hadsizler...

Ama kişiler filan değil sorun, güle güle harcasınlar nerede nasıl isterlerse kimseden izin alacak değiller, bunlara izin veren kazandıran dur durak tanımıyor, hesap sormak bize kalmamış varsa sorulacak hesap bizleri aşar ama vicdani bir mesele oldular.

Parayı Paranın sahipleri yönetmekle kalmıyorlar artık zihinlerimizi, kültürümüzü, beğenilerimizi, dilimizi de yönetiyorlar, bizi ilgilendiren bu kısım.

Devletlerarası ilişkiler de aslında akıllı insanların pazarlıklar dünyası hepsinin elbette gizli ajandaları olabilir, sonunda akıllı olan kazanıyor ve ülkesine kazandırıyor. Ve içinde büyük paralar olan işler.

Sosyal devlet ise herkesi memnun  edemez ama denge sağlar insanı esir olmaktan bir derece olsun korur. Kimsesizlerin kimsesi olmak az buz iş mi.

Zenginin  daha zengin fakirin daha fakir olduğu bu günlerin hiç mi iyi bir yanı yok, vaaar…..

Sıkı durun, dikkat edin zenginler artık kimseyi eskisi gibi servet düşmanlığıyla, solcu, hatta komünist  olmakla suçlamıyorlar, tedavülden kalktı bu sözler.

Bu kadar parayla gösteriş ve övünme sonucu bu suçlamadan vaz geçtiler, görgüsüz yeni zenginler tırstırdı solu suçlayan zenginleri.

Havadan para kazanmak yüzünden artık ‘Kıskanma ne olur, çalış seninde olur’ sözleri kamyon kasalarında palavra nostaljisi oldu var mı kullanan yok.

Ancak, 

Zenginlik öyle düşman filan olunacak bir kavram da değil aslında çünkü:

Zenginlik kolay elde edilmez, odaklanma, cesaret, bilgi, uzmanlık %100 çalışma, pes etmemek ve zengin bir zihin dünyası gerektirir.

Bunları bir araya getirerek zenginlik üreten dünyanın karşısında  uyduruk işlerden uyduruk zenginler çıkaran bir sistemle güçlenemeyiz, vazgeçmek lazım.

Tamam fakirlik hiç bir işe yaramıyor ama zenginin de bozuk, boktanı hiç yaramıyor.

Yoksa paradan nefret ederek zenginleşemeyiz.

İnsanların değer verdikleri önceliklerini harcamalarından anlayan telefonlar, aletler peşimize düşmüşken işimiz zaten zor.

Hala birbirimizi aldatmaya çalışmanın, iyileri çelmelemenin, palavra sıkmanın, iftira atmanın anlamı yok. 

Kendilerini aldatanlar başkalarını aldatmayı, kazıklamayı aynı kolaylıkta zannediyorlar, galiba asıl   bunun sonunu getirmenin vakti geldi.

İş ‘çeşitli’ olmakta değil kim olursak olalım nitelikli insan olma ortak noktasında. Kıymayalım artık ne kendimize, ne ülkemize Allah Aşkına!

Saygıyla Kayda Geçsin

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com