Klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı hayatını kaybetti

Duayen müzik adamı Mustafa Kandıralı 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Müziğimizin mihenk taşlarından; ülkemizin en önemli klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı 90 yaşında vefat etti.

Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşlılığa bağlı organ yetmezliği nedeniyle tedavi gören duayen müzik adamı dün gece hayata gözlerini yumdu.

Kandıralı’nın cenazesi, bugün ikindi namazını müteakip İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

SacitAslan.com olarak Sayın Mustafa Kandıralı beyefendiye Allah'tan rahmet; ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı dileriz...

Mustafa Kandıralı kimdir?

Mustafa Kandıralı, İzmit'in Kandıra kazasında 1930 yılında doğdu. Klarnet çalar. 1960'lı senelerde ABD'de konser turu yapmış dünyaca ünlü klarnetçi.

On üç yaşında Kandıra’daki evinden kaçıp yürüyerek İstanbul’a gelen Mustafa Kandıralı 50 yılı aşkın bir zaman dilimi içindeki sanat yaşamına onlarca plak, 20’den fazla kaset sığdırdı.

Yaklaşık yirmi yıl boyunca TRT’deki programlarıyla neşeli bayram sabahlarının simgesi hâline geldi. Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Zeki Müren gibi değerli yorumculara eşlik etti.

Yeteneği, çalışkanlığı, esprili mizacı, seyirciye ve çalışma arkadaşlarına olan saygısı ile müzik dünyasında bir ekol yarattı. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da bir klarnet ustası olduğunu ispat etti, hayranlar edindi.

Louis Armstrong ile beraber çaldı.

Dünyanın dört bir tarafında yapılan konserler ve resitallere katıldı.