Koku İle Gelen Şifa; Buhurluk (Buhurdan)

Buhurluğu, içinde çeşitli tütsülerin yakıldığı, uçucu yağların su içinde seyreltilerek buharlaşmasının sağlandığı, binlerce yıldır kullanılagelen bir gereç ya da bir tür kap olarak tanımlayabiliriz.

556 okunma

Buhurluklar ilk kez M.Ö. 900'lü yıllarda Mayalarda görülmüş. O dönemde pişmiş topraktan yapılmış buhurluklar kullanılmış. Tarımsal bolluk. bereket, yağış, zenginlik, iyi şans amacıyla kullanılmış, aynı zamanda dini ritüellere eşlik etmiş. 

Daha sonra M.Ö. 770'ten sonra Çin Hanedanlığı zamanında kullanıldığı görülüyor. O dönemde içi boş, delikli bir metal küre formundaki bu buhurluklar ortamı, eşyaları dezenfekte etmek, haşereleri öldürmek gibi bazı amaçlarla kullanılmış. Aynı zamanda buhur, manevi rahatlama için, meditasyon amacıyla ve majik ritüeller, ayinler için kullanılmış. Buhurdan yükselen koku, ölümsüzlüğün bir sembolü olarak yanma, dönüşme, vizyon, kutsallık gibi kavramlarla özdeşleştirilmiş.

Sonraki dönemlerde ise farklı coğrafyalarda, pirinçten, çeşitli metallerden , yarı değerli ve değerli taşlardan, seramikten ve ahşaptan çok çeşitli tipte buhurlukların kullanıldığı görülüyor. seramikten, çeşitli malzemelerden, daha modern tasarım formları kullanılmakta... 

Günümüzde buhurluğun pekçok çeşitleri ve tasarımları bulunmakla birlikte bizim daha çok üzerinde duracağımız türü, uçucu yağ buharlaşmasını sağlayan, ısı yardımıyla daha aktif hale gelen buhurluklar...

Gelelim bu sihirli buhurlukların nasıl kullanıldığına; Mantığı gayet basit! Üst hazneye konan su ve içine damlatılan birkaç damla uçucu yağ, buhurluğun alt kısmındaki ısı kaynağının etkisiyle yavaş yavaş buharlaşıyor. Buharlaşan uçucu yağ partikülleri havaya karışıyor. Böylece hem inhalasyon (soluma) yoluyla bedenimizde, hem de ortamda yarar sağlıyor. Uçucu yağ partikülleri kan-beyin bariyerinden geçebilecek kadar küçük olduklarından mental olarak da fayda sağlıyor. 

Bu noktada hangi aromaterapik uçucu yağ veya uçucu yağ karışımını, hangi amaçla kullanmak istediğimiz önem taşıyor. Uçucu yağ inhalasyonu (solunması) meditasyon, ortam dezenfeksiyonu, nefes açma, konsantrasyon sağlama, zihni berraklaştırma, sakinleşme, gevşeme, öfke kontrolü, uyku kalitesini arttırma ve uykuya çabuk dalmayı sağlama, enerji sağlama, mental performansı arttırma, motivasyon arttırma, yorgunluk giderme, öğrenme yetisini arttırma gibi pekçok faydalar sağlıyor. 

Ayşen Baloğlu / Yazar & Yaşam Koçu

aysen@mayanatural.com.tr

Maya Blogdaki yazılarımı da okumak isterseniz;

https://www.mayanatural.com.tr/blog

Maya Natural doğal bakım ürünlerine göz atın! :)

https://www.instagram.com/mayanatural.tr