KRİSTALLER VE İLGİNÇ BİR DOĞA YASASI

Kristaller, piezoelektrik etki denen, saatlerde ve kronometrelerde de kullanılan ilginç bir özelliğe sahiptirler. Kristal yapıdaki bir cisme dışarıdan bir basınç uygulandığında küçük bir elektrik yükü oluşur.

597 okunma

Kuvars kristallerine akım verildiğinde taşın içinde sabit düzenli bir rezonans oluşur ve akım kesilmezse bu titreşimler 3 bin yılda 1 saniye şaşar. Kullandığımız kuartz saatlerde bu kristalden kesilme plakalar kullanılmaktadır.

Günümüzde gramofon, çakmak, mikrofon, hoparlör, mürekkep kartuşları, alarmlar, detektörler, sensörler, hassas terazi, hareket algılayıcılar, airbag (hava yastığı) sensörleri, emniyet kemeri uyarıcıları, park sensörleri, radyo vericileri, cep telefonları, yakıt püskürtücüler, kulaklıklar ve çocukların giydiği ışıklı ayakkabılarda kullanılmaktadır. Piezoelektrik özellikli kristaller, saat, radyo ve radarlarda titreşim sağlamak için osilatör yani sinyal üretici olarak kullanılırlar.

Kristaller;

- Çok yüksek frekans oluştururlar.

- Kendi kendilerine enerji üretirler. Böylece harici kaynağa gerek yoktur. 

Doğanın gücü, enerjisi ve gizemlerinin sonu yok gibi...

Kim bilir belki de, doğanın mücevherleri olan kristallerden her tür enerjinin elde edilebileceği bir gün gelir... Ne dersiniz?


Ayşen Baloğlu / Yazar & Yaşam Koçu

aysen@mayanatural.com.tr

Maya Blogdaki yazılarımı da okumak isterseniz;

https://www.mayanatural.com.tr/blog

Maya Natural doğal bakım ürünlerine göz atın! :)

https://www.instagram.com/mayanatural.tr