‘Kullan bırak’ araçla İstanbul'u kana bulayacaklardı

Bağdadi’nin öldürülmesinin ardından İstanbul’da eylem hazırlığındayken yakalanan 12 DEAŞ’lı hakkında dava açıldı. Zanlıların saatlik kiralanan araçla eylem yapmayı planladıkları ortaya çıktı

351 okunma

Sabah Gazetesi'nden Fatih Ulaş'ın haberine göre DEAŞ lideri terörist Ebubekir El Bağdadi'nin öldürülmesinden iki gün sonra İstanbul'daki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını kana bulamak isteyen terör örgütü şüphelisi 12 kişi hakkında dava açıldı. Şüphelilerin, Moov by Garenta uygulaması üzerinden yol kenarlarında park edilmiş halde kiralanabilen, anahtarı ve ruhsatı torpidosunda bulunan bir aracı çalıp, GPS bağlantısını kestikleri belirtildi. "Saatlik araç kiralama, kullan bırak araçlar" sloganıyla kiralanan aracı çalan DEAŞ'lılar, saldırı gerçekleştiremeden yakalandı.

1.2 MİLYON LİRADAN İZ YOK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede tutuklu sanıklar Bayram Ç., Fatih G., Gökhan B., Harun U., Hasan K., İrfan G., Raşit K., Tunahan G., tutuksuz sanıklar Halit A., Erdal P., Yusuf Z. ve Filiz U. hakkında "DEAŞ silahlı terör örgütü üyeliği", "açıkta bırakılmış eşya hakkında gece vakti hırsızlık", "resmi belgede sahtecilik" suçlarından 11.5 yıldan 25.5 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Hasan K. ve Bayram Ç.'nin ayrıca "ruhsatsız silah ve mermi satma, satışına aracılık etme veya bu amaçla bulundurma" suçlarından 8 ile 15 yıl arasında hapis ve adli para cezasına çarptırılmaları istendi. İddianamede, örgütün para kasalarından olduğu aktarılan Raşit K. üzerinden dönen 1.2 milyon liranın akıbetinin de bilinmediği, bu paranın DEAŞ'lı teröristlere veya saldırılarda kullanılmış olabileceğine dikkat çekildi.