Lavanta Uçucu Yağı ve Uyku

Uyku hormonu olarak adlandırılan melatonin, vücudun uyku-uyanma döngüsünün merkezi bir parçasıdır. Üretimi akşam karanlığı ile artar, sağlıklı uykuyu teşvik eder ve sirkadiyen ritmimizi yönlendirmeye yardımcı olur.

501 okunma

Fizyolojik olarak, kandaki melatonin seviyeleri kişi yaşlandıkça azalır ve yaşlı yetişkin genellikle uykusuzluk ve diğer uyku bozuklukları ile başvurur. Bunun dışında kaygı, korku, aşırı yorgunluk ve çeşitli rahatsızlıklar da uyku kalitesini bozabilir. 

Lavanta Uçucu Yağının doğal bir uyku yardımcısı olduğu bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

2005 yılında, 31 denek üzerinde yapılan bir çalışma, Lavanta Uçucu Yağının uyku düzenini ve kalitesine nasıl yansıdığını ve melatonin düzeyleri üzerindeki etkisini değerlendirdi.

Araştırmacılar, Lavanta Uçucu Yağının katılımcılarda yavaş ve derin uyku kalitesini artırdığını buldu. Kandaki melatonin düzeyleri önemli oranda arttı. Tüm katılımcılar ertesi sabah “daha ​​güçlü” hissettiklerini bildirdiler.

Uyku sorunları ile savaşıyor, derin uykuya dalmakta güçlük çekiyor ve sabahları yorgun uyanıyorsanız, Lavanta Uçucu Yağının sadece 1 damlasını yastığınıza damlatmanız yeterlidir. 

Ayşen Baloğlu 

aysen@mayanatural.com.tr

Maya Blogdaki yazılarımı da okumak isterseniz;

https://www.mayanatural.com.tr/blog

Maya Natural doğal bakım ürünlerine göz atın! :)

https://www.instagram.com/mayanatural.tr