Marmara Depremi! Unutmayalım!

Bugün 1999 Marmara Depreminin yıldönümü...

495 okunma

Yerel saatle 03:02'de gerçekleşen, Kocaeli/Gölcük merkezli deprem, Richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde gerçekleşmiş ve büyük can kaybına neden olmuştu.

Resmî raporlara göre 17.480 ölüm, 23.781 yaralanma olmuş, 505 kişi sakat kalmış, 285.211 ev, 42.902 iş yeri hasar görmüştü. Resmî olmayan kayıtlar ise çok daha yüksek rakamları işaret ediyor.

Depremin bu kadar çok can kaybına yol açmasının sebebi olarak kaçak yapılar, standartlara uygun olmayan binalar, uygun olmayan gevşek zemindeki yapılaşmalar ve daha ucuza mal etmek için malzemeden çalan müteahhitler gösteriliyor.

O dönemde yaşamış olduğumuz acıyı, gördüklerimizi ve yaşadıklarımızı unutmuş olabiliriz. İnsanoğlu, gelişmiş tüm zihinsel yetilerine rağmen ne yazık ki unutmaya çok eğilimli bir canlı. Fakat hepimiz hâlâ üzerimizde bu büyük afetin psikolojik izlerini taşıyoruz.

Hatırlamak için aynı acıları tekrar tekrar yaşamak mı gerekiyor? Acılarımızdan ne zaman ders almaya başlayacağız?

Büyük bir yıkımdı. Vefat eden tüm canlarımıza rahmet olsun. Yeni afetler gelecek! Doğanın gücüne akılla, bilimle uyum sağlama yeteneğine bir an evvel erişmemiz dileğiyle...

Ayşen Baloğlu / Yazar & Yaşam Koçu

aysen@mayanatural.com.tr

Maya Blogdaki yazılarımı da okumak isterseniz;

https://www.mayanatural.com.tr/blog

Maya Natural doğal bakım ürünlerine göz atın! :)

https://www.instagram.com/mayanatural.tr