Meclis’te ‘derin devlet’ kavgası!

Çoklu baro teklifi görüşmelerinde ‘derin devlet operasyonu’ olduğu yorumu Meclis’te gerilim yarattı.

330 okunma

Sözcü Gazetesi'nden Veli Toprak'ın haberine göre CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Barolar düzenlemesi, derin devlet operasyonudur” dedi.

Bu sözlere AKP'den tepki geldi. AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin “AK Parti derin devletin karşısında olmasa, FETÖ darbe yapmaya çalışmazdı” açıklamasında bulundu.

Öte yandan AK Parti ve MHP’li vekiller tarafından hazırlanan ‘Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’, Adalet Komisyonu’nda kabul edilmesinin ardından, TBMM Genel Kurulu’na sunuldu. Genel Kurul’da görüşülen kanun teklifi kabul edildi.

Kabul edilen kanunun öngördüğü değişiklikler şöyle:

-Avukat sayısı 5 binden fazla olan şehirlerde, en az 2 bin avukatın imzası ile yeni barolar kurulabilecek.

-Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından görevlendirilecek Kurucular Kurulu, avukatların imzalarını alarak yeni baroların kuruluş işlemlerini 6 ay içerisinde tamamlayacak.

-Mevcuttaki barolar bir numaralı baro olarak adlandırılırken, yeni kurulacak barolar ise tüzel kişilik kazanma tarihlerine göre kuruldukları ilin adına göre numaralandırılacak.

Kanunun öngördüğü değişiklikle avukat sayısı bakımından Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde birden fazla baro kurulabilecek.