MET-GÜN İNŞAAT’TAN İBB’NİN METRO KREDİSİNE HACİZ!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), metro inşaatında kullanmak için yurtdışından aldığı döviz kredisi, AKP’li dönemden kalma borç nedeniyle MET-GÜN İnşaat tarafından haczedildi. İBB’nin itiraz etmesine karşın, para şirketin hesabına geçti.

756 okunma

 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın geçmiş dönemden kalma borç gerekçesiyle makam odasının haczedilmesinin ardından İBB’ye de AKP’li dönemin borcu nedeniyle haciz geldi.

Geçmiş dönemde İBB’nin asfalt işlerini yapan MET-GÜN İnşaat Taahhüt ve Tic. AŞ., AKP’li dönemden kalan borcunu almak için haciz yoluna gitti. AKP döneminde İBB’nin birçok asfalt ihalesini alan firma, İBB’nin yeni dönemde metro inşaatlarını tamamlamak için yurtdışından aldığı kredi ile sağlanan 565 milyon lirasına haciz uyguladı.

Belediyenin döviz hesabındaki kredi, TL’ye çevrilerek, şirketin hesabına geçirildi. İBB, haciz işleminin hukuksuz yapıldığı iddiasıyla itiraz etti ancak itiraz reddedildi.

‘HACİZ HUKUKA AYKIRI’

Konuya ilişkin İBB’den yapılan açıklamada ise “İstanbul geneli asfalt yapım işine dair MET-GÜN yüklenici firma tarafından tamamı Ocak 2018 ile Mart 2019 döneminde yapılan asfalt işlerine ait önceki dönemde ödenmeyen borç bakiyeleri sebebiyle 2020 yılı içerisinde belediyemiz aleyhine ilamsız icra takipleri başlatılmıştır.

Başlatılan icra takiplerine işlemiş faizler yönünden itiraz edilmiş olup anapara borcu yönünden takipler kesinleşmiş ve alacaklı şirketler tarafından üç ayrı icra dosyasından İcra İflas Kanunu’nun 89/1. maddesi uyarınca haciz ihbarnameleri gönderilmiştir.

Birinci haciz ihbarnamesi gönderilen banka tarafından bu yöndeki tüm bilgilendirme ve uyarılarımıza rağmen Belediye Kanunu’nun 15. maddesi ile açıkça yasaklanmış olan 530 milyon TL’si proje karşılığı alınan döviz cinsinden paralarımızın bulunduğu hesaplarımızdan olmak üzere gene haczedilemez olan vergi, resim, harç gelirlerimizin ve şartlı bağışların da yer aldığı tüm hesaplarımıza haciz ve bloke işlemi uygulanmıştır” denildi.

Haciz işleminin hukuksuz yapıldığı öne sürülen İBB’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Tedbir taleplerimiz mahkemelerce reddedilmiş ve böylece tümüyle haksız ve hukuka aykırı olarak sabah başlayan haciz işlemi kanun ile yasaklanmış paralarımız alacaklıya akşam ödenmiştir. Mahkemeler nezdinde açılan haczedilmezlik şikâyetlerimize ilişkin davalar devam etmekte olup duruşmaları eylül ve ekim aylarına bırakılmıştır.”

ASFALT VURGUNUNU CUMHURİYET DUYURMUŞTU

Cumhuriyet, eski İBB yönetimi tarafından AKP’ye yakınlığıyla bilinen METGÜN inşaata verilen milyarlık ihaleleri 18 Kasım 2019 tarihinde “Asfalt vurgun hattı” haberiyle duyurmuştu.

Haberde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısının ardından görevinden istifa eden Çağatay Kalkancı’nın asfalt ihalelerini MET-GÜN şirketine nasıl verdiği detaylarıyla anlatılmıştı.

MET- GÜN şirketine günlük elli ton asfalt döken robotların bir günde 150 ton asfalt dökmüş gibi gösterilerek peşin ödemeler yapıldığı, şirketin üstlendiği işleri dörte bir fiyatına alt yüklenicilere yaptığı iddiaları da haberimizde yer almıştı.

METİN GÜNEŞ’İN ADI ÜNLÜ İSİMLERLE ANILDI

Metin Güneş ismi 1990’lı yıllarda Nostalji Kraliçesi Muazzez Ersoy ile yaşadığı aşk ile gündeme geldi. İş dünyasında ve cemiyet hayatında babacan tavırları ile bilinen Güneş ismi bu sefer 2002 yıllarında Gülben Ergen ile yaşadığı aşk ile yine magazin gündeminde yer aldı.

TARKAN KIZININ DÜĞÜNÜNDE ŞARKI SÖYLEDİ

Hükümete olan yakınlığı ile bilinen Metin Güneş’in magazin dünyası ile son karşılaşması 20 Ekim 2019 yılında moda tasarımcısı olan kızı Gülnur Güneş yaptığı milyonluk düğün ile magazin dünyasında geniş yer aldı.

Tarkan’ın müzik hayatında ilk kez bir düğünde sahne aldığı gecede Ebru Gündeş’te sahnede yer alan başka isimlerden biriydi. İş, sanat, siyaset ve spor dünyasından bir ünlü ismin katıldığı düğünde Gülnur Güneş’in nikah şahitliğini Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP sözcüsü Ömer Çelik ve Kalyon İnşaat’ın patronu Cemal Kalyoncu yapmıştı.

OĞLU ALEYNA TİLKİ İLE BERABERDİ

Ünlü iş adamının adı bu sefer oğlu Kadir Güneş’in popçu Aleyna Tilki ile yaşadığı ask ile gündeme geldi. Kadir Güneş ablası Gülnur Güneş’in düğünde yakınlaştığı Aleyna Tilki ile dans ederken ki fotoğrafları sosyal medyada yer alınca ilk kez ikilinin aşk yaşadıkları ortaya çıkmıştı.

patronlardunyasi.com

Kaynak: superkulup.com