Meteoroloji'den flaş 'çok kuvvetli fırtına' uyarısı!..

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, fırtına ve kasırga öngörülerine açıklık getirildi. Meteoroloji, hızı saatte 120 km çıkacak fırtına konusunda uyarırken, farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yerinin değişebileceğine işaret etti.

661 okunma
İHA'da yer alan Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne bağlı 2. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada son hava durumu değerlendirdi.

Açıklamada, "Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün (27.09.2018 Perşembe) öğleden sonra Orta Akdeniz’de oluşması beklenen alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve Tropik Fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen fırtınanın, hafta sonu doğuya doğru hareket ederek ülkemizin batı kesimlerini etkilemesi beklenmektedir. Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam etmektedir. Bununla birlikte mevcut veriler doğrultusunda yapılan değerlendirmede fırtınanın bölgemizde İzmir, Aydın, Manisa, Balıkesir, Çanakkale, 30 Eylül 2018 Pazar günü, 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir" denildi.