Mür (Mirha, Myrrh, Myrrha) Yağını Keşfedin!

"... Özünde mikrop öldürücü, iltihap giderici, kanama durdurucu, yara iyileştirici, bağışıklık kuvvetlendirici bileşenler bulunuyor."

1577 okunma

Faydaları saymakla bitmeyen ilginç bir doğal şifa kaynağı; mür...

Yaklaşık 3.000 yıldır sağlık, güzellik iksirlerinde ve koku üretiminde kullanılıyor.

Artemision Savaşında yaralanan Yunanlı Pytheas'ı kurtarmak için mürün şifasından yararlanmışlar. 

Antik Mısır'da, piramit inşasında çalışan işçiler banyodan sonra vücutlarını mür yağı ile ovmuşlar. Aynı zamanda parfüm yapımında bolca kullanılmış. 

Antik Yunan mitolojisinde ise Myrrha, yani mür, sembolik anlamıyla, Adonis'in annesi olarak karşımıza çıkar. Efsaneye göre Myrrha mür ağacına dönüşür. Adonis ise, Fenikelilerde Adon'un, Sümer ve Hititlerde Tammuz'un Hellenleşmiş halidir ve bereketin sembolüdür. 

Smyrna, Myra (Andriake) gibi antik yerleşimler adını mürden almıştır. Myra'da mür parfüm üretiminde kullanılmış. Myrophylon adlı mür yağı kutsama odası ve Myrophylakion adlı mür yağı saklama odasından anlaşılan o ki, bu bitkinin reçinesi şehir için çok önem taşımaktaymış. 

Söylencelere göre, İsa peygamberin doğumunu müjdelemek için gelenlerin yanlarında getirdiği üç hediye arasında, altın ve günlüğün (frankinsence, günnük, sığla) yanı sıra, mür de varmış. O kadar değerli yani...

Osmanlı İmparatorluğu döneminde mürrüsafi adıyla bilinen mür, tıp alimi Merkez Efendi tarafından formüle edilen mesir macununda da bulunuyor. 

Aynı dönemlerde mürrüsafi, diş fırçası niyetine misvak ile birlikte kullanılan doğal bir diş macunu terkibinin içeriğinde de mevcut. 

Anavatanı doğu Akdeniz, Somali, Etiyopya, Yemen gibi ülkeler... Yağı, bu bölgelerde yetişen mür ağacının reçinesinden elde ediliyor. Ağacın gövdesinde açılan kesikten sızan reçine toplanarak distile ediliyor ve yağı çıkarılıyor. 

Eşsiz, odunumsu bir kokusu var. Tütsülerde, parfümlerde, kolonyalarda baş tacı...

Özünde mikrop öldürücü, iltihap giderici, kanama durdurucu, yara iyileştirici, bağışıklık kuvvetlendirici bileşenler bulunuyor. Aynı zamanda tütsüsü ve yağının rahatlatıcı, anksiyete giderici etkileri var. 

Nelere Karşı Nasıl Kullanılır?

- Jojoba, badem yağı, üzüm çekirdeği yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırarak direkt cilde uygulanabilir. 

- Yüz ve vücut kreminize birkaç damla damlatabilirsiniz. Hücre yenileyicidir. Çatlamış, kuru ciltler için besleyicidir. 

- Aromaterapik etkileri sebebiyle banyo suyuna ya da masaj yağlarına birkaç damla eklenebilir. Kasları gevşetici, sinirleri sakinleştirici etkisini deneyebilirsiniz. İçeriğinde seskiperten bileşenleri bulunduğundan hipotalamusa etki ederek rahatlatır. Sakin ve dengeli kalmamıza yardımcı olur. 

- Etil alkolle tentürü yapılarak boğaz enfeksiyonlarında gargara şeklinde kullanılabilir. 

Maya Natural'in mür (mirha) yağını satın almak isterseniz linki aşağıda; 

https://www.mayanatural.com.tr/detay/mur-mirha-yagi-nuka-uy-030

Doğayla, sevgiyle kalın. Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

Ayşen Baloğlu / Yazar & Yaşam Koçu

[email protected]

Maya Blogdaki yazılarımı da okumak ve Maya Natural ürünlerini satın almak için;

https://www.mayanatural.com.tr

https://www.instagram.com/mayanatural.tr