NETFLIX'TEN FANTASTİK BİR GERİLİM "EQUINOX"

Sinema Yazarı/Film Eleştirmeni Efe Teksoy, Netflix'in fantastik, gizem ve korku türündeki "EQUINOX" adlı dizinin 1. sezonunu çok yönlü araştırdı ve farklı bakış açısıyla sizler için yorumladı.

DOĞAÜSTÜ MACERA

Netflix'in macera, fantastik ve dram türündeki Danimarka yapımı Equinox, doğaüstü olayların işlendiği gizemli bir gerilim dizisi. Equinox başta Dark dizisini anımsatsa da, izleyiciyi bir anda Stephen King romanlarındaki gibi paranormal olaylar gerçekleşen bir kasabaya götürüyor. Equinox dizisi; esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan bir grup okul öğrencisi ve aralarında ablasınında bulunduğu korkunç vizyonlar gören bir kıza odaklanıyor. Dizi gizem ve gerilim dolu olmasının yanı sıra; İskandinav ve Germen Mitoloji'lerindeki yaratılış mitleri, pagan öğeleri, Anadolu'daki ana Tanrıça kültleri ve ayrıca tüyler ürpertici halüsinasyonlara maruz kalan karakterleri işliyor. Netflix dizisi Equinox, Amerikalı yönetmen Ari Aster'in 2019 yapımı Ritüel (Midsommar) adlı korku-gerilim filmini andırıyor.

DİZİNİN KONUSU

Genç kız Astrid, ablası Ida ve sınıf arkadaşlarının esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasından sonra büyük bir travma yaşar ve korkunç vizyonlar görmeye başlar. Aradan geçen yirmi yılın ardından Astrid, olaydan kurtulan kişilerin izini sürerek ablasını aramaya başlar. Ancak bu arayış onu doğaüstü ve gerilim dolu bir yolculuğa çıkartacaktır.

Tea Lindeburg'un yaratıcısı olduğu dizinin oyuncuları arasında; Danica Curcic, Karoline Hamm, Viola Martinsen, Lars Brygmann, Hanne Hedelund ve Fanny Bornedal yer alıyor.

EKİNOKSUN KIZLARI

Ablasını bulmak için transa geçen Astrid karakteri, kabuslar diyarında yol alırken gerçeklik ve hayal dünyası arasında sıkıştığı ve bu iki dünyanın birbirine karıştığı aktarılıyor. Astrid, ablasına kavuşmadan önce Henrik karakterinin gözlerinde bir kuş görüyor. Latin edebiyatının en büyük üç şairinden birisi olarak kabul edilen Publius Ovidius Naso (Ovide), Dönüşümler (The Metamorphoses) adlı eserinde Yunan mitolojisindeki Düşler Tanrısı olarak anılan Morpheus’u işler. Ovidius, Morpheus'u kitabında kanatları olan bir Tanrı olarak anlatır. Dizide görülen kuşun, aslında bir metafor olduğunu fiziksel ve ruhsal dünya arasında bir bağ oluşturduğunu görüyoruz. Ayrıca gizemli bir şekilde kaybolan öğrenciler, William Shakespeare'in Hamlet eserindeki hiçbir yolcunun geri dönmediği "Keşfedilmemiş Ülke"sini anımsatıyor. Netflix'in Equinox dizisi; fantastik, gerilim ve gizem severlerin beğeneceği bir yapım.

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY