Normalleşme beklerken şok açıklama!

Karadeniz zirvede İstanbul kıpkırmızı. Türkiye'nin koronavirüs tablosu yine bozuldu. Kademeli normalleşme rehavete döndü, çok yüksek riskli il sayısı arttı. Samsun ve Sinop'ta 100 bin kişide vaka sayısı 300'ü geçti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 27 Şubat-5 Mart arasındaki illerin korona karnesini paylaştı, illerdeki artış korkuttu. Koca, "Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimizin rengi ona uygun olarak şekillenecek. Mevcut avantajlarımızı kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli hareket etmeliyiz" dedi.

Haftalık verilere göre Samsun her 100 bin kişiye 348.36 ile en yüksek vakaya sahip kent oldu. Samsun'u Sinop, Giresun, Ordu ve Trabzon izledi. Bir önceki haftanın en çok vaka sayısına sahip olan Ordu'da ise düşüş dikkat çekti.

BÜYÜKŞEHİRLER YÜKSELİŞTE

İstanbul'da vaka sayısı 89.90'dan 111.57'ye; Ankara'da 39.84'ten 54.83'e; İzmir'de ise 53.42'den 66.47'ye yükseldi. En az vaka sayısına sahip il ise 5.35 ile Hakkari oldu. Hakkari'yi Şırnak, Batman, Mardin ve Siirt izledi. Uşak'ta vaka düşüşü sürdü. Kentte 100 binde 18.40 olan vaka sayısı 10.83'e düştü. 'Çok yüksek riskli il' sayısı 17'den 24'e çıktı, 'Düşük riskli il' sayısı 14'ten 10'a düştü. Konuyu değerlendiren Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan "Yarından itibaren kademeli normalleşmenin ne kadar etkili olduğunu göreceğiz" dedi.

NÜFUSUN KOVİD-19 RİSK DURUMUNA GÖRE DAĞILIMI

Yüksek riskli illerin toplam nüfusu 12 milyondan 34 milyona çıktı.

NORMALLEŞME BEKLERKEN NİSANDA 3. DALGA 

İstanbul’daki manzarayı Milliyet’e değerlendiren uzmanlar ise “Bu pandemi böyle asla bitmez” dedi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, son birkaç gündür hastanelere başvuru sayısında bir miktar artış olduğunu belirtirek, “Kafeler, lokantalar böyle dolar taşarsa Nisan ayında üçüncü dalgayı görürüz. Nişantaşı’nda kafe ve kapalı mekanların dolup taştığını gördüm. Trafik her yerde kilitlenmiş durumda. İnsanlar bunaldı ancak dikkatli olmalıyız. Bu şekilde devam edersek maalesef yine kötü günler bizi bekliyor” dedi.