Okumayı sevmeyen çocuklar için birkaç öneri

"... Çocuklara kitap okumayı sevdirebilmek için neler yapmalıyız, maddeler halinde sıralayayım..."

1045 okunma

İlkokul öğretmenliği dönemlerimde velilerim sürekli yakınırdı "Çocuğum kitap okumayı hiç sevmiyor." diye... Ve sorarlardı; "Okumayı sevdirmek için ne tür kitaplar almamız lazım?"

Kitap okumak kötü ya da zararlı bir alışkanlık olmadığına göre çocuk tarafından neden sevilmemiştir? Muhtemelen bu konuda doğru bir yol izlemediğimiz ve doğru bir rol model olamadığımız için... 

Ben hatayı hiçbir zaman çocuklarda aramam. Hatalar her zaman yetişkinlere aittir... Ne yazık ki bu böyle... Özeleştiri yapmamız gerek... 

Hatamızı telafi etmek de biz yetişkinlere düşüyor o halde.

Lafı fazla uzatmadan, çocuklara kitap okumayı sevdirebilmek için neler yapmalıyız, maddeler halinde sıralayayım;

1. Çocuğunuzu kitap okumayı sevmesi için zorlamayın! Zorla güzellik olmaz! Güzellikle, esprilerle, eğlenceli ve akılcı bir şekilde anlatacağız onlara okumanın ne kadar keyifli ve önemli bir şey olduğunu.

2. Çocukların da biz yetişkinler gibi beğeni ve zevkleri vardır. Bazı spesifik konulara ilgi duyarlar. Kimi bilime, sanata, felsefeye meraklıdır, kimi mizaha ya da sosyal konulara... Onların ilgi alanlarına göre kitap seçimi önemlidir. Çünkü ilk okuduğu kitaplar hoşuna gitmez, eğlenmez ve keyif almazsa daha fazla kitap okumak istemeyecektir. Bu kadar basit! :)

3. Çocuğun okuyacağı kitapları kendisinin seçmesine fırsat tanıyın! Bu konudaki sıkı denetleme ve baskılarınız kitaplardan soğumasına yol açar. 

4. Yaşına uygun kitaplar seçmesine yardımcı olun. (Sadece yardımcı olun, siz seçmeyin!) Okumayı henüz bilmeyen miniklere resimli kitaplar ya da birlikte okuyabileceğiniz az sayfalı kitaplar alabilirsiniz. 6-7 yaş grubu büyük yazıları daha rahat okuyabilir. Yaş ilerledikçe daha küçük yazıları okuyabilirler. Fakat bu da çocuktan çocuğa değişir. Bu konuda kesin kurallar bulunmuyor. Hammurabi misali her konuda kurallar koymayı seven yetişkinlere yakın geçmişimizden bir örnek. Bkz: Felsefe kitapları okumayı seven Atakan! :)

5. Kitap illüstrasyonları son derece önemlidir. Çünkü çocuğun hayal gücünü besler, sanat duygusu aşılar ve görsel hafızasının gelişimini sağlar. Çocuklar karikatürü, çizgi-öyküleri, animasyonları çok seviyorlar. Çocuklara yönelik karikatür atölyeleri yapan ve aynı zamanda çocuk kitapları yazıp resimleyen bir sanatçı olarak söyleyebilirim; kesin bilgi, yayalım! :)

6. Çocuğunuza bir kitaplık için yer ve imkan tanıyın. 

7. Mobil telefon, tablet, bilgisayar gibi dijital araçlarla, dersleri ve kişisel araştırmaları haricinde geçirdiği boş zamanı ayarlamakta fayda vardır. Yataktan kalkar kalkmaz bir ekrana bakmaya başlayan ve uyuyana kadar da aynı pozisyonda duran bir çocuğun ruhen ve bedenen sağlıklı olması mümkün müdür sizce? Sadece soruyorum! :)

8. Siz de azıcık okusanız.... :)

Doğayla, sevgiyle kalın. 

Ayşen Baloğlu / Yazar & Yaşam Koçu

aysen@mayanatural.com.tr

Maya Blogdaki yazılarımı da okumak ve Maya Natural ürünlerini satın almak için;

https://www.mayanatural.com.tr

https://www.instagram.com/mayanatural.tr