OSCAR ADAYI ANİMASYON: ÇİN AY TANRIÇASI

Sinema Yazarı/Film Eleştirmeni Efe TEKSOY, Netflix'in fantastik, komedi ve macera türündeki “BİR AY MASALI (OVER THE MOON)” filmini sizler için yorumladı.

ÇİN AY TANRIÇASI MİTİ

93. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Animasyon Film” kategorisi dalında Oscar’a aday olan Netflix yapımı “Bir Ay Masalı (Over The Moon)”, temeli Çin Mitolojisi’ne dayanan bir öyküyü konu alıyor. Film, izleyiciyi küçük bir kızın fantastik ve serüven dolu dünyasına doğru muhteşem bir yolculuğa çıkartıyor. Ailecek izleyebileceğiniz müzikal ve komedi türündeki bu eğlenceli animasyon; Alice Harikalar Diyarı'nda ve Oz Büyücüsü yapıtlarında olduğu gibi, gerçeklik ve hayal dünyası arasında geçen yapımlara farklı bir örnek sunuyor. Politeistik yapıdaki Çin mitolojisinden beslenen animasyonda, birden fazla masala konu olan ‘’Chang'e- ve Hou Yi’’ miti işleniyor.


FİLMİN KONUSU

Efsanevi Ay Tanrıçası’nın gerçek olduğunu babasına kanıtlamaya çalışan küçük kız Fei Fei, bunu kanıtlamak için Ay’a gidebileceği bir roket yapar. 

Yönetmenliğini Glen Keane ve John Kahrs’ın üstlendiği animasyonun orijinal seslendirme kadrosunda; Cathy Ang, Ken Jeong, Sandra Oh, Sandra Oh, Phillipa Soo, Glen Keane, Kimiko Glenn, John Cho ve Ruthie Ann Miles gibi isimler yer alıyor.


FANTASTİK BİR MACERA

Fei Fei adlı küçük kız, Ay’a gitmek için planlar yaptığı sırada, odasındaki duvarda sinema tarihine aşina olanların kaçırmayacağı bir görsel yer alıyor. Bu görsel, sinemanın gelişmesine öncülük ederek sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan Fransız yönetmen Georges Méliès’in 1902 yapımı “Ay’a Seyahat (A Trip to the Moon)” filmine yapılan bir göndermedir. Netflix’in müzikal, dram ve komedi türündeki animasyonu Over The Moon, ailecek izlenebilecek macera ve eğlence dolu bir yapım.

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY