Pasaport alacaklar dikkat!

Fransız firmasına verilen ihale iptal edilince ‘çipli pasaport’ krizi doğdu...

1930 okunma

Çipli pasaport ihalesi iptal edildiği için Darphane, Emniyet'e yeni pasaport gönderemiyor. Pasaport Dairesi Başkanlığı’nda sınırlı sayıda kalan e-pasaport acil durumları olanlara veriliyor. Emniyet, yığılmayı önlemek için yurt dışına çıkacak olanları, “Bekleme süresi uzayabilir, seyahat planlamanızda bu gecikmeyi dikkate alın” diye uyardı. Turizm şirketleri ise “pasaport yoksunluğu yüzünden başvurunuzu 3 ay önceden yapın” çağrısında bulunuyor.

150 BİN KİŞİ SIRADA BEKLİYOR

Hac için 80 bin kişinin pasaport sırası beklediği toplam müracat sayısının 150 binin üzerinde olduğu belirtiliyor. Krizin asıl nedeni, ihaleyi alan Fransız firmasının çiplerinin güvenlik sorunu yaşadığının ortaya çıkmasıydı. Kamu İhale Kurumu ihaleyi iptal edince, aynı ihaledeki Malezya merkezli firma ile anlaşma kararı çıktı. Ama o da ilk teslimatlarını en erken eylül ayında yapabilecek. Eylüle kadar yaşanacak yığılmayı önlemek için Başbakanlık Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü‘nün ihalesiz hazır alım yapması bekleniyor. Tüm pasaportların çipli-elektronik pasaporta dönüştürülmesi için son gün 24 Kasım 2015.

ÇÖZÜM BULUNMALI

Başaran Ulusoy (TURSAB Yönetim Kurulu Başkanı): “Yurtdışına çıkışlarda duraksamalar yaşanıyor, bize de üyelerimizden şikayetler geliyor. 3-4 ay içinde yurtdışına seyahat yapmak isteyen vatandaşlar şimdiden pasaport talebinde bulunsunlar, son güne bırakmasınlar. Yetkililer bu sıkıntıya ivedilikle çözüm bulmalı. Pasaportlar başka bir ülkede basılıp hızla mağduriyet giderilmeli.”

ÜÇ AY ÖNCE BAŞVURU

Timur Bayındır (TUROB Başkanı): “Bu sıkıntıya bir formül bulmak lazım. Belki yine eski çipsiz pasaportlar pasaporta başvuran vatandaşlara dağıtılabilir. Yoksa uzun bekleme süresi yurtdışına çıkacak vatandaşı da turizm acentasını da, ekonomiyi de etkiler. Bayramda yurtdışına tatili düşünenler ve hacılar şimdiden pasaporta başvurmalı.”

TURİZME DARBE VURUR

Tolga Tekin (Jolly Tur Yurtdışı Turizm Operasyonları Müdürü): “Bu uzun vadede sıkıntı yaratacaktır turizme. Bir iki ay öncesine sıkıntı yoktu. Bayram tatilinde sıkıntı olacaktır. Hac operasyonlarında sıkıntı olacaktır. Şu an için iptaller çok yok muhtemelen vatandaş pasaport alamayınca vazgeçiyor seyahatten ya da yurtışına yöneliyordur.”

Çipli pasaportlarda ihale iptali nedeniyle yaşanan sorunlar yurtdışına çıkmak isteyen birçok kişiyi mağdur ediyor. Vatandaşlar aylar geçmesine rağmen pasaportlarını alamıyor. Peki acil işi olanlar ne yapacak? Emniyet bunun için tek bir çözüm sunuyor: Acil başvuru formu...

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Pasaport almak için iki aya varan bir süre beklemek istemeyen ve acil yurtdışına çıkması gerekenler önce herkes gibi www.epasaport.gov.tr adresinden pasaport başvurusu yapıp randevu alıyor. Daha sonra pasaportunu alacağı emniyet müdürlüğüne gidip acil başvuru formunu dolduruyor.

UÇAK BİLETİNİN ASLI GEREKİYOR

Ancak bu formu doldurabilmenin tek şartı, uçak biletinin alınmış olması. Uçak biletinin orjinalini oradaki görevliye gösterenler, formu doldurabiliyor. Form da uçak biletinin fotokopisi ile Ankara'ya gönderiliyor.

Konu ile ilgili bilgi veren emniyet yetkilileri, başvuru sürecinin bu şekilde hızlandığını ve 1 hafta içerisinde pasaportların alınabileceğini belirtiyorlar.