Plaj eşkıyasına halk protestosu!

Çeşme’de Azmak Koyu’nda kapatılarak girişi ücretli hale getirilen halk plajı, mahalle sakinlerinin protestosuna sahne oldu. Mahalleli işletmeyi oturarak protesto etti.

Plaj eşkıyasına halk protestosu!
692 okunma
Yeni Asır Gazetesi'nden Tolga Tekin'in haberine göre İzmir'in Çeşme ilçesi Azmak Koyu'nda daha önce halkın ücretsiz olarak kullandığı plaj, bir şirket tarafından kapatılarak girişler ücretli hale getirildi. Plajların halkın olduğunu belirterek sahile girmek isteyen mahalle sakinleriyle, işletme çalışanları arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Daha sonra sahile giren mahalle sakinleri bir süre plajda oturarak, işletmeyi protesto etti.

CİMER'E ŞİKAYET ETTİLER

Ovacık Mahallesi Azmak Koyu'ndaki halk plajını eskisi gibi ücretsiz kullanmak istediklerini belirten yaklaşık 50 kişilik grup, tatilcilerin güneşlendiği şezlongların önünde bir süre oturarak eylem yaptı. Grubun avukatı Seher Gacar, "İşletme, sit alanı olan bölgeye tonlarca beton dökerek, tesisleri yaptı. Belediyeye defalarca şikayette bulunduk, belediye inşaatı mühürledi. Mühür kırılarak inşaat devam etti. Yetmedi, burası halka ait bir yer olmasına rağmen, yolu dışardan verip ücretli bir plaj haline geldi" dedi.

Kıyıdaki işgali Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden yetkililere bildirdiklerini, aynı zamanda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne de şikayette bulunduklarını açıklayan Gacar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün kendilerine komisyon kararı alınacağını ve buradaki işgalin sonlandırılacağını söylediğini kaydetti. Mahalle sakinlerinden Ahmet Güler de, "Hiçbir izinleri yok. Belediye burayı iki defa mühürledi. Mühürler kırıldı. Buraya girerken, 'Para ver gir' diyor. Yani 'Ben halkın malını ele geçirdim, gasp ettim, sen buraya giremezsin' diyor. Bu durum halkı soymak" diye konuştu. Serap Gültekin ise, "Buraları işgal ederek halkın ücretsiz kullandığı yerleri lüks mekanlar şeklinde lanse ediyorlar" diyerek tepki gösterdi.

ÇEVRECI AVUKATLAR: "KANUNA AYKIRI"

Avukat Şehrazat Mercan, "Plajların işletmelerce kendi malıymış gibi halkın kullanımına kapatılması bir kere yasal mevzuata aykırı. Buralar kamuya açık yerler. Kıyı yakınındaki kamu, hazine arazilerinin kiralanması da bana göre neresinden bakarsanız yanlış. Tüm sahiller aslında birer halk plajıdır" dedi. Avukat Berna Babaoğlu Ulutaş da, "Kamuya açık plajların tamamen halkın kullanımına kapatılması ya da buradan gelir elde edilmesinin amaçlanması kanuna aykırıdır" diye konuştu.

KIYI KANUNU'NA GÖRE 100 METRE KAMUYA AİT

ODTÜ Öğretim Görevlisi, Kıyı Mühendisi Işıkhan Güler de yine Azmak Koyu'nda bulunan bir diğer işletmenin de denize dolgu yaptığını ve üzerine beton döktüğünü söyleyerek, "Türkiye'de Kıyı Kanunu var. Bu kanuna göre, kıyının 100 metresi kamuya, yani halka ait. Bu tür yapıların özellikle kumsal bölgelerde ciddi sıkıntıları var. Kumsal alanı kaybedebilirsiniz. Bu kumsal yapılar çok değerli. Buraya taş dökmüşler ve üzerini de beton yapmışlar. Bu da kıyıya ciddi zarar verecek. Bunun bir an önce yıkılması lazım" dedi.BAŞKAN ORAN: "SAHİLLER HALKINDIR"

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, "Sahile yakın olan tapulu arsaları kiralayıp burada işletme açabilirler. Ancak her ne olursa olsun sahilleri kapatamazlar. Çünkü sahiller halkındır ve ücretsizdir. Vatandaşların geçiş hakkını kimse engelleyemez" dedi.