Sabiha Gökçen'deki uçak kazasında iki pilot şüpheli

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 3 kişinin öldüğü uçak kazasıyla ilgili iki pilot hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan soruşturma açıldı. İki pilottan kan örneği alınacak ve cep telefonları incelenecek.

1330 okunma

Adnan Menderes Havalimanı'ndan önceki gün kaptan pilot M. Arslan ve ikinci pilot F. Pondaag yönetiminde kalkış yapan Boeing 737-800 tipi uçak, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki 06-2.4 numaralı 3 kilometrelik piste inişinde kaza yaptı. Alev alarak 60 metre sürüklendikten sonra, 40 metre yükseklikten çukura düştü. Üçe bölünen uçakta 3 kişi ölürken 180 yolcu yaralandı.


Kazanın ardından hava şartları ve pilotların hata yapıp yapmadığı tartışmaları gündeme geldi. Uçağın inişinden önce kulenin rüzgarın etkisi ve uygun iniş şartlarının oluşmaması nedeniyle önceki uçağın pas geçtiğini pilotlara ilettiği öğrenildi. Kazayı Sabah Gazetesi'ne değerlendiren bir pilot, kaygan, ıslak, karlı ve buzlu pistlerde iniş mesafesinin kısa olması için normale göre daha sert iniş yapılabileceğini belirterek "Uçak sert iniyor, zıplıyor. Rüzgarın limit dışıysa inilmez. Rüzgarın şiddetini pilotlar görebiliyor. Rüzgarın yönü ve şiddeti aniden değişmiş olabilir (rüzgar kırılması olarak da adlandırılan windshear). Pilotun varlık sebebi ona müdahale etmek" dedi. Ayrıca uçak için arka rüzgar hız limiti 10 knot olarak hesaplanırken, pilotların 22 knot hızda inişe geçtikleri, iniş anında ise hızın 34 knota (62.9 kilometre) olduğu belirlendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, iki pilot hakkında "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak" suçundan soruşturma başlattı. Haklarında gözaltı kararı verilen iki pilot, tedavilerinin ardından "şüpheli" sıfatıyla ifade verecek. Savcılık, alkol ya da uyuşturucu madde bulunup bulunmadığının tespiti için her iki pilottan kan örneği alınmasını istedi. Pilotların cep telefonları ve pisti gören güvenlik kamera görüntüleri de incelemeye alındı.

UÇAK PARÇALARA AYRILIP KALDIRILACAK

Pegasus Havayolları yetkilileri, kaza kırım ekibi ve Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ) yetkilileri enkazda incelemelerde bulundu. Uçak incelemelerin tamamlanmasının ardından parçalara ayrılarak kaldırılacak.

EŞİ, İŞİ ÇIKINCA UÇAĞA BİNMEDİSabah Gazetesi'nden Barış Sözal'ın haberine göre uçak kazasında diş hekimi Zehra Bilgi Koçar, Alev Gençoğlu ve Songül Bozkurt hayatını kaybetti.

Koçar'ın cenazesi memleketi Tekirdağ Malkara'ya götürüldü. Diş hekimi Koçar, eşi Gökhan Koçar'la birlikte hafta sonu için İstanbul'a geliyordu. Ancak Gökhan Koçar son anda işi çıkınca uçağa binemedi. Hayatını kaybeden 3 kişinin cenazesi bugün son yolculuklarına uğurlanacak.

Bozkurt İzmir Örnektepe'de, Gençoğlu da İstanbul Kadıköy Galip Paşa Camisi'nde kılınacak cenaze namazlarının ardından toprağa verilecek.