Sağlıklı beslenmeyle gribe gardınızı alın

‘Her kış grip olmaktan bıktım’ diyorsanız, artık sağlıklı beslenmeyi öğrenmeli ve yaşam alışkanlıkları haline getirmelisiniz.

Sağlıklı beslenmeyle gribe gardınızı alın
339 okunma
Akşam Gazetesi'nden Nil Şahin Gürhan'ın yazısı...

Sağlıklı beslenmenin; soğuk algınlığı veya nezleye yakalanma riskini düşürdüğü bilimsel çalışmalar göstermiştir. Kendimize en fazla özen göstermemiz gereken mevsim, kış mevsimidir. Bir yandan etrafımızda kol gezen bulaşıcı hastalıklar, diğer yandan yoğun iş ve hayat temposunun verdiği rehavet isteksizlik ve halsizlik... Sağlığımıza tehditler savurur. Kış hastalıklarından korunmak ve tüm kış enerjik olmak istiyorsak: sağlıklı, doğru, yeterli ve dengeli beslenmeliyiz.  Kafanızdan kış sendromunu atın, pozitif düşünün enerjik olun.

Bağışıklığınızı güçlendirin

Bağışıklık sisteminin temelini, vitaminler ve mineraller oluşturur. İhtiyacımız olan vitamin ve mineralleri besinlerden karşılamak için; öğünlerde dört ana besin grubu olan etlere, süt ürünlerine, tahıl ürünlerine ve sebze-meyvelere yer verin. Sağlıklı karbonhidratları eksik etmeyin: Karbonhidrat eksikliği kişinin kendini bitkin hissetmesine neden olur. Çünkü vücudun başlıca enerji kaynağı karbonhidratlardır. Eksikliği günlük enerjimizin azalmasına, bağışıklık sistemimizin zayıflamasına, kendimizi mutsuz hissetmemize yol açabilir. Bu nedenle karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengede olan bir beslenme şekli benimseyin.

Ara öğünler önemli

Üç ana öğünün yanı sıra gün boyunca üç ara öğün tüketmelisiniz. Ara öğünler kan şekerinin dengede kalması açısından önemlidir ve kan şekerinin dengede kalması kendimizi bitkin hissetmemizi önler. Ara öğünlerde imkanlarınız ve sağlık durumunuza göre sağlıklı besinler tercih edin. Örnek olarak mevsim meyveleri, süt ürünleri, yağlı kuru yemişler ve kuru meyveler tercih edilebilir.

Kış ayları boyunca kivi, turunçgiller, havuç, bal kabağı, roka, maydanoz, kırmızı biber gibi renkli  sebze ve meyveler güçlü bir antioksidan kaynaklarıdır. Yaşlanma etkilerini yavaşlatır ve kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca turunçgiller C vitamini açısından da zengindir.Karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası; Folat, A vitamini, manganez ve potasyum içerikleri ile vücutta toksin madde barındırmayan bu  sebzeler aynı zamanda; kalp-damar sağlığının korunmasında da görev alırlar.

Her sabah yumurta yiyin, çayınıza limon ilave edin. Yumurta demir minerali açısından da zengindir. Fakat içerisinde bulunan demirin kullanım oranının artması için; limon, portakal, mandalina, kivi,  domates, gibi C vitamininden zengin bir besin kaynağı tüketmeliyiz. Kış boyunca haftada 2–3 kez 1–2 diş çiğ sarımsak tüketerek bağışıklık sitemin güçlendirmekler kalmayıp kalp sağlığımızı da korumuş oluruz. Vücudumuzdan hastalık yapıcı toksinleri atmak için bol bol su içmemiz gerekir. Kafeinli içecek tüketiminde aşırıya kaçmayın.

Nil Şahin GÜRHAN / Akşam Gazetesi