Saray Matbaacılık'da 'Genel Kurul' bilmecesi

Bedelli sermaye artırımı kararı ile karşı karşıya gelen iki ortak şimdi de genel kurul ertelemeleri yüzünden karşı karşıya.

269 okunma

Saray Matbaacılık (SAMAT) hissesi ortaklarından Raşit Kuru, Saray Matbaacılık'ta ortağı olan Ali Keleş ile ters düşmüş ve olağanüstü genel kul için şirkete ve SPK'ya başvurmuştu., Raşir Kuru'nun olağanüstü genel kurul talepleri de mevcut yönetim tarafından olumlu sonuçlanmamıştı.

Şirketin 2019 yılında yapılması gereken olağan genel kurulu ise daha yapılmadı.

Şirket 2019 yılı olağan genel kurul toplantısını 04.07.2020 tarihinde şirket merkezinde yapmak üzere kamuoyuna açıklamada bulunmuş, fakat 30.06.2020 tarihinde yaptığı KAP açıklaması ile şirkette bir personelde COVİD-19 testinin pozitif çıktığı ve 47 personelinde karantina altına alındığı söylenmiş bu nedenle genel kurul hazırlıukları tamamlanmadığı gerekçesi ile genel kurul toplantısının aynı gündemle 22.07.2020 tarihine ertelendiği kamuoyunu duyurulmuştu.

Şirket bir kez daha genel kurul toplantısını olmayacak bir gerekçeyle pazar akşamı KAP'ta yaptıkları açıklama ile erteledi. Bu kez şirketin, 20.07.2020 tarihinde KAP'ta yer alan açıklamasında...

a) COVİD-19 salgınının ciddi bir tehdit oluşturmaya devam ettiği, şirket merkezimizin yakınında çok sayıda vakanın olduğu;

b) Yatırımcılarımızdan gelen çok sayıda mailde ifade edilen pandemi tedirginliği ve bayram öncesi takvim sıkışıklığı nedeniyle Genel Kurulun ileri bir tarihte yapılması durumunda daha yüksek bir katılımla genel kurulumuzu yapabileceğimiz."

gerekçeleri ile olağan genel kurul toplantısının 10.08.2020 tarihinde yapılacağı yatırımcılara duyuruldu.

Halka açık bir şirketin ortakları ve yatırımcıları ile adeta dalga geçer nitelikte, keyfi olarak genel kurul toplantısını ertelemesi şirketin gerçeğe aykırı bilgiler vermek suretiyle yatırımcı kararlarını etkilediği ve manipüle ettiğini ortaya koymaktadir.

Şirketin tamamen başka amaçlarla genel kurul toplantı tarihlerini değiştirmelerinin halka açık bir şirkette asla kubul edilemeyeceği yatırımcılar arasında konuşulan konulardan.

İŞTE KAP'A YAPILAN AÇIKLAMA

Kaynak: patronlardunyasi.com