Simge: "Stüdyoda vazgeçtiğim şarkı oluyor!"

"Miş Miş" ve "Yankı" gibi şarkılara imza atan sanatçı Simge, ‘Ben Bazen’ isimli albümü çıkardı. 14 şarkıdan oluşan albümde birbirinden değerli müzik adamlarıyla çalışan genç sanatçı hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Akşam Life'tan Bilgen Bülbül'ün röportajı...

'Ben Bazen' albümünüz nasıl ortaya çıktı?

‘Ben Bazen’ 4 yıllık bir süreçte aslında repertuvar aşaması tamamlanmış, 14 şarkıdan oluşan ve içinde çok farklı türlerin bir arada yer aldığı bir albüm. Bu albümde birbirinden değerli müzisyenlerle çalıştım. Kendi şarkılarımın yanı sıra söz müzikte; Alper Narman, Çağrı Telkıvıran, Ersay Üner, Gökhan Şahin, Onurr, Ozan Bayraşa ve Sezen Aksu gibi çok değerli sanatçıların imzası bulunuyor.

Projenizde yer alan şarkılarınızın hepsi hit, peki şarkılarınızı neye göre seçiyorsunuz?

Öncelikle deniyorum. Çünkü şarkılar kıyafet gibidir, insanların üzerine yakışırlar ya da yakışmazlar. Bazı şarkıları beğeniyorum ve stüdyoya girip okuduğum zaman bana yakışmadığını hissettiğim olabiliyor. O an da şarkıdan zaten vazgeçiyorum. Ancak genellikle şarkı ilk dinleyişte beni içine alırsa o şarkıyla ilgili heyecanlanıyorum. Kendi yaptığım şarkılar da buna dahil.

MÜZİKTE EĞİTİM ÖNEMLİ!

Albümde favoriniz var mı?


Albümde birden fazla favorim var. Zaten ‘Ben Bazen’ çıkış şarkısıydı ancak ‘Pes Etme, Aşkın Olayım, Öpücem, Ayrılık Yazması, Hu, İster İnan İster İnanma, Kalp Kırmak’ gibi favorilerim var.

Sizin başarı kıstasınız nedir?

Başarı bence insanların çoğunluğunun şarkıları sevip dinlemesi demektir. Onların seveceğine inandığım şarkılar yaptığım için de çok fazla önem veriyorum buna… Fakat başarı kıstası olarak şarkılarımın insanlar tarafından dinlenip, radyolarda çalması ve konserlerde tek bir ağızdan şarkılarıma eşlik etmesi bence başarıyı anlatıyor zaten.

Müzisyen olmak için sizce eğitim şart mı?

Ben konservatuvarlı bir şarkıcıyım. Aynı zamanda da alaylı müzisyenim. Hem okudum hem de piyasada yıllarca çok değerli müzisyenlere vokalistlik yaparak kendimi geliştirdim. Ancak eğitimin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tabii ki eğitimsiz seslerin çok iyi şarkılar söylediğini de gördüm. Bunun bir yetenek olduğuna inanıyorum. Bu yetenek eğitimle birlikte taçlanırsa sanatçının kariyer hayatı için çok daha güzel bir süreçte ilerleyeceğini düşünüyorum.

SAHTE ‘TIK’TA GERÇEĞİ GÖRSÜNLER

Hayallerinizin tam olarak neresindesiniz?

Hayallerimin tam olarak istediğim yerinde olduğumu düşünüyorum. Çok uzun zamandır bu işe emek verdim, güzel bir ekip kurdum. Projenin prodüktörlüğünü de kendim yaptım.

Sahte tık ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Sahte tık durumu kendi açımdan baktığım zaman bana çok inandırıcı gelmiyor. Ancak böyle şeyler yapıldığını duyuyorum. Yapanlara da naçizane tek bir fikrim var; gerçeği görmelerini onlara tavsiye ediyorum.

Kendime kıymet veriyorum

Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Spor yapıyorum. Hâlâ şan dersleri almaya devam ediyorum. Kendime kıymet veriyorum. Kitap okuyorum, bol bol geziyorum, bol su içiyorum. Güzel hissetmek için her şeyi yapıyorum. Yoga yapıyorum, meditasyon yapıyorum, kamp yapıyorum.

Hayalinizdeki sahne ortamı nasıl bir ortam?

Benim sahne ortamım insanların eğlendiği, kalabalık konserlerin verildiği yerlerde orkestram ile beraber onlara şarkılarımızı söylediğim ve bazen dans edip onlarla aynı duygunun içerisine girdiğim ortam olarak betimleyebilirim. Hayalimdeki sahnede, slow şarkıları hep bir ağızdan söylemek var. Daha da iyi sahneler ve daha da iyi konserler izliyor olacaksınız ilerleyen günlerde.

GÜZELLİK İÇERİDE BAŞLAR

Simge için güzelliğin tarifi nedir?


Güzellik içeride başlar, dışarıya yansır. Dünyanın en güzel kadınları veya en yakışıklı erkekleri dahi olsalar eğer iç güzellikleri yoksa ruhunda o dış güzellik bana çok fazla bir şey ifade etmiyor. O yüzden içi güzel insanların hepsinin, çok güzel olduğunu düşünüyorum.
Konular Röportaj