Sinbo’da 8 işçi koronavirüse yakalandı!

Koronavirüs salgınını fırsata çeviren fabrikalar kervanına Sinbo da katıldı

539 okunma

BirGün Gazetesi'nden Oğuz Mutlu'nun haberine göre Sinbo’nun İstanbul Avcılar’da bulunan fabrikasında mesai süresi 12 saate çıkarılırken, makinelerin hızı artırıldı, güvenlik önlemleri gevşetildi, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri yok sayıldı.

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS), küçük ev aletleri üreten fabrikada 2 haftada 8 işçinin koronavirüse yakalandığını duyurdu.

Sendika ayrıca, fabrikadaki üyelerinin ücretsiz izne çıkarıldığını, yerlerine yeni işçi alındığını açıkladı.

TOMİS’ten yapılan açıklamada, “Gerekli pandemi önlemleri alınmadığı için 2 hafta içinde test yaptıran 8 işçide Covid-19 pozitif çıkmıştır. Virüse yakalanan işçilerle yan yana çalışan diğer işçilere test yaptırılmadığı gibi hiçbir önlem de alınmamıştır. Pandemi koşullarında üretimini artıran Sinbo yönetimi, sendikalı işçilerin üzerindeki baskıyı artırarak cezalandırma yolunu seçmiştir. İşçilere Anayasa ile tanınan sendikalı olma hakkının kullanımını engellemeye çalışmıştır. Üretime sürekli olarak yeni işçiler alınmasına rağmen sendikalı işçiler ücretsiz izine çıkartılarak cezalandırılmak istenmektedir” ifadelerine yer verildi.