SPK'dan Abdullah Koparan ve Ahmet Koparan'a para cezası

SPK, Abdullah Koparan, Ahmet Koparan ve Murat Hilmi İşler'e 38 bin 308 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

244 okunma

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Atlantik Petrol Ürünleri ve Mish Dekorasyon'un yönetim kurulu üyeleri hakkında yapılan inceleme sonucunda, haklarında daha önce de suç duyurusunda bulunulan Atlantik'in firari patronları Abdullah ve Ahmet Koparan'ın da bulunduğu 3 kişiye idari para cezası kesti.

Ceza kararlarıyla ilgili SPK bülteninde yer alan bilgilere göre, Atlantik Petrol Ürünleri Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin 31.12.2018 tarihli finansal raporlarının süresi içerisinde KAP’a bildirilmemesi sebebiyle Abdullah Koparan ve Ahmet Koparan'a 38 bin 308'er lira idari para cezası kesti.

Atlantik Petrol hisseleri, finansal tablolarını açıklamadığı gerekçesiyle 2019'un mayıs ayında borsa kotundan çıkarılmıştı.

Kurul ayrıca, Mish Dekorasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 31.12.2018 tarihli finansal raporlarının süresi içerisinde Kurul’a bildirilmemesi sebebiyle de Murat Hilmi İşler'e 38 bin 308 lira idari para cezası kesti.

SPK bülteninde yatırımcılara uyarı niteliğindeki şu bilgilere de yer verildi:

'Şirketlerin söz konusu finansal raporlarının yasal süresi içerisinde KAP’ta açıklanmaması nedeniyle pay işlem sıralarının durdurulması sonucunda zarar gören yatırımcılar, Sermaye Piyasası Kanunu’nun 14’üncü maddesinin ikinci fıkrası ile genel hükümler çerçevesinde, kamuyu aydınlatma yükümlülüğünün zamanında yerine getirilmemesinde sorumluluğu bulunan yönetim kurulu üyeleri hakkında dava açabilirler.'

Kaynak: patronlardunyasi.com