Stoltenberg ve Başbakan Davutoğlu'ndan flaş açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

TÜM BİLGİLER TÜRKİYE'NİN VERDİĞİ BİLGİLERLE UYUMLU

Milliyet'te yer alan habere göre
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg konuşmasında, "(Hava sahası ihlali yapan Rus  uçağının düşürülmesi) Türkiye'ye bize tüm bilgileri iletti. Aynı zamanda diğer  kaynaklardan bilgi elde ettik. Tüm bilgiler Türkiye'nin verdiği bilgilerle  tutarlıydı" dedi. Stoltenberg "Şu anda odaklanılması gereken şey gerilim azaltılması, tansiyonunun düşürülmesi" diye konuştu.

OLANLARIN SORUMLULUĞU TÜRKİYE'NİN DEĞİL

Davutoğlu, "Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak (NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile) bir görüşme yaptık. Bizim yaptığımız şey savunmaya dönüktü. Rusya tarafından 3 kez hava sahamız ihlal edildi. Biz de 3 kez uyardık. 24 Kasım'da olanların sorumluluğu Türkiye'nin üzerinde değildir. Her seviyede görüşmeye açığız" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun sözleri şöyle:

Davutoğlu, "Her seviyede görüşmeye açığız. Türk hava sahasına herkes saygı duymalı. Biz gerilimi artırma niyetinde değiliz. Türkiye Suriye sınırı bir NATO sınırıdır. İhlal sadece Türkiye'ye dönük bir ihlal değil, NATO'ya dönük bir ihlaldir. Böylesi olayların bir daha yaşanmaması, terörle mücadele konusunda Rusya ile görüşmeye hazırız" diye konuştu...

-Burası Türkiye/Suriye sınırı. Başka ülkeye ait bir sınır değil.

-Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkı var.

-Bu bombardıman DAİŞ'e karşı bir bombardıman değil. Orada DAİŞ yok. Sivillere yönelik bombardımanın yeni göç dalgaları yarattığını biz Rusya'ya söyledik.

-Göç edenler Türkiye'ye geliyor.

-Bizim bu yaşadığımızdan çıkardığımız ders nedir. Bir taraf Amerika Birleşik Kuvvetleri'nin öncülüğünde, diğer tarafta Rusya kendi operasyonlarını yönetiyor. Eğer DAİŞ'e karşı mücadele ediyorsak DAEŞ'e karşı mücadele etmeliyiz. Ilımlı muhaliflere karşı değil.

-Dün bile Rusya İdlib'de, Azez'de saldırılar düzenlendi.

-İnsani yardım konvoyları vuruldu.

-Türkiye-Suriye sınırı ulusal güvenlik açısından son derece önemliydi.

RUSYA'NIN ÖZÜR BEKLENTİSİ YANIT GELDİ


Başbakan Davutoğlu, Rusya'nın özür beklentisi için "Kara sınırlarının korunması bizim için sadece bir hak değildir. Bizim hükümetimizin bir görevidir. Hiçbir Başbakan bu sorumluluğu yerine getirdiği için özür dilemez. Hava sahasının korunması ulusal bir görevdir. Ulusal bir haktır. Ordumuz hava sahasını koruyarak görevini yerine getirmiştir. Hiçbir ülke, sorumluluğunu yerine getirdiği  için özür dilemez. Ordumuz sorumluluğunu yerine getirdi. Hiçbir ülke, işimizi  yaptığımız için özür beklememeli. Rus tarafı bilgi istiyorsa ki her türlü bilgiyi verdik. İlişkiyi normalize etmek istiyorlarsa görüşmeye hazırız. Bu görevi yerine getirdiğimiz için özür dilememiz beklenemez" diye konuştu.

Davutoğlu, "Görüşmeye hazırız, her türlü bilgiyi sağlamaya, iki ülke olarak tartışmaya hazırız. Ama ordumuz görevini yerine getirmiştir" dedi. 

NATO GENEL SEKRETERİ: "TÜRKİYE'NİN..."

NATO Genel Sekreteri Stoltenber ise "Geçen hafta Türkiye hava sahası ilk kez ihlal edilmedi. Daha önce ihlaller gerçeklemişti. Bizim elimizdeki bilgi Türkiye'den aldığımız bilgi ile örtüşüyor. Şimdi odaklanılması gereken şey, gerilimin azaltılması. Türkiye'nin hava sahasını, toprak bütünlüğünü savunma hakkı vardır. Yarın NATO Dışişleri Bakanları toplantısında bu risklerin azaltılması konusunda, gelecekte benzer risklerin azaltılması için neler yapılabilir görüşeceğiz" diye konuştu.