Taş atan çocuk ailesinden alınacak

DİYARBAKIR’da çalıştırılan, dilendirilen veya taş vemolotof atmaları önlemeyen çocuklar devlet tarafından koruma altına alınacak.

Taş atan çocuk ailesinden alınacak
1217 okunma

İlk olarak dilendirilen 4 çocuğu ailelerden alan valilik, 41 aileyi de uyardı. Diyarbakır’da “çocuk sorunu”nu ortadan kaldırmaya kararlı olduklarını belirten Diyarbakır ValisiMustafa Toprak Sosyal Hizmetler’le sürdürdükleri çalışmalara rağmen hâlâ su-mendil satan, taş-molotof atan çocuklar bulunduğunu hatırlattı.

“Demek ki bizim uyguladığımız sosyal tedbirlere ilaveten, diğer kanuni maddeleri de çalıştırmamız gerekiyor” değerlendirmesinde bulunan Toprak şu açıklamayı yaptı: “Cezaevleri çocuk doldu denildiği için 2010 yılında bazı yasal değişiklikler yapıldı. Şimdi bakın çocuklar taş vemolotofkokteyli atıyor. Çocuk polisi ifade için savcıya getiriyor, savcı serbest bırakıyor. Ebeveynler otokontrolü sağlayamadığı için yine suç ortamlarına sürükleniyor. Yapacağımız eğitim ve ikazlara rağmen aileler çocuklarına sahip çıkmıyorsa, o zaman devlet olarak; kanun anne ve baba olarak vicdan devreye girecek. Sosyal devlet olarak biz bu çocukları mahkeme kararıyla ailelerinden alıp, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı 6 kişilik ‘sevgi evleri’mize yerleştireceğiz.”