Tırnak şekli hastalık habercisi

Tırnaklar, hastalıkların belirtilerini ilk olarak gösterdiği yerlerden. Bunun için yapmanız gereken düzenli olarak tırnaklarınızı kontrol etmek. İşte hastalıkları ele veren tırnak şekilleri...

Tırnak şekli hastalık habercisi
474 okunma

Takvim Gazetesi'nin haberine göre tırnakların normalden daha kalın olması ve pençe gibi görünmesi akciğer hastalıkları ile ilişkilendirilir. Ayrıca kalın tırnaklar dolaşım sistemi problemlerini de haber veriyor olabilir.

Kalın ve ikiye ayrılan tırnaklar tiroid ve vitamin eksikliğinin göstergesidir. Sert tırnaklar ise mantar hastalığı ile ilişkilendirilebilir.

Kolaylıkla kırılan tırnaklar protein ve C vitamini eksikliğini gösterir. Kırılan tırnaklar aynı zamanda yetersiz ve niteliksiz beslenme ile de yakından ilgilidir.

Çukurlaşmış tırnaklar demir eksikliği ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Oyuk yapılı tırnaklar ise sedef hastalığı ve çinko eksikliği belirtisi olabilir.

Kuru ve ince yapılı tırnaklara sahipseniz hormon seviyenizde bazı değişimler olabilir veya mantar enfeksiyonlarına sahip olabilirsiniz.