Türkiye 'Güney Gaz Koridoru'nda kararlı

Enerji Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye, TANAP ve dolayısıyla Güney Gaz Koridoru konseptinin gerçekleştirilmesi için siyasi, teknik ve ekonomik alanlarda büyük özveriyle destek sağlamaya kararlılıkla devam edecektir" dedi.

192 okunma
Akşam'da yer alan habere göre projenin hayata geçirilmesi için çalışmalar da hızlandırıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP), Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ve Güney Kafkasya Boru Hattı'ndan oluşan Güney Gaz Koridoru'nun gerçekleştirilmesi için siyasi, teknik ve ekonomik alanlarda büyük özveriyle destek sağlamaya kararlılıkla devam edeceğinin altını çizdi.

45 MİLYARLIK 'EŞSİZ' PROJE

Güney Gaz Koridoru konseptinin Avrupa Komisyonu'nca yaklaşık 10 yıl önce ortaya konmuş, enerji arz güvenliğine ve kaynak çeşitliliğine büyük katkı sağlayacak bir proje haline geldiğini söyleyen Albayrak, bu projeyle Hazar kaynaklarının, önce Türkiye'ye olmak üzere Avrupa'ya iletilmesinin hedeflendiğini hatırlattı. Albayrak, Güney Gaz Koridoru'nun, doğalgazın üretiminden son kullanıcıya iletimine kadar toplam 45 milyar dolarlık yatırımlar paketiyle dünyada eşine rastlanmayan en karmaşık doğalgaz projeler zincirini temsil ettiğini dile getirdi. Bakan Albayrak, "TANAP kapsamında, Türkiye'ye 6 milyar metreküp ve Avrupa'ya 10 milyar metreküp doğalgaz iletilecektir" diye konuştu.

ÇALIŞMALAR HIZLANDI

Albayrak, şöyle devam etti: "Söz konusu projenin hayata geçirilmesi için çalışmalar hızlandırılmıştır. Bu kapsamda, Şahdeniz ve TAP konsorsiyumlarının da benzer adımları atarak proje takvimlerini öne çekmeleri, Güney Gaz Koridoru'nun bütünüyle bir an önce hayata geçirilebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye, TANAP ve dolayısıyla Güney Gaz Koridoru konseptinin gerçekleştirilmesi için siyasi, teknik ve ekonomik alanlarda büyük özveriyle destek sağlamaya kararlılıkla devam edecektir."

Danışma Kurulu Bakü'de toplandı


Enerji Bakanı Albayrak, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 2. Bakanlar Toplantısı'nda konuşma yaptı.

Aliyev işbirliğine dikkat çekti 

BAKAN Albayrak, toplantı sonrasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Aliyev, görüşmede Azerbaycan ve Türkiye arasındaki işbirliğine dikkati çekerek, Güney Gaz Koridoru projesinin paydaş ülkelerin kaynak çeşitliliği potansiyelini artıracağını söyledi. Geçen yıl gerçekleştirilen TANAP temel atma töreninin, 2015 yılı içinde Güney Gaz Koridoru sürecinde önemli gelişme olduğunu vurgulayan Aliyev, işlerin plana uygun yürütüldüğünü aktardı.

Herkes kazançlı çıkacak

Türkiye olarak kazan - kazan prensibi çerçevesinde projede yer alan tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir sonuca ulaşılacağına inandıklarını anlatan Albayrak, Türkiye'nin, çok yönlü enerji politikalarıyla sadece kendi enerji arz güvenliğini değil aynı zamanda içinde yer aldığı bölgelerin de enerji arz güvenliğini artırmaya yönelik hedeflerde önemli bir konumda olduğunu kaydetti. Albayrak, Türkiye'nin bölgesindeki diğer ülkelerden daha fazla kaynak ve güzergah çeşitliliğine sahip olduğunu, üretici ve tüketici ülkeleri buluşturma potansiyelini somut projelere dönüştürme konusundaki kararlılığın da giderek arttığını belirtti.

Dünyaya örnek olduk

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki işbirliğinin dünyaya örnek teşkil ettiğini vurgulayan Albayrak, bu işbirliğinin en son örneklerinden biri olan TANAP Projesi'nin, Güney Gaz Koridoru'nun da bel kemiğini oluşturduğunu ve TANAP sayesinde Güney Gaz Koridoru'nun devamı niteliğindeki diğer projelerin de önünün açıldığını ifade etti.