Ünlülerden Pınar Gültekin çığlığı

Pınar Gültekin cinayeti Türkiye'de büyük bir acı yaşattı. Herkes gibi ünlü isimler de Gültekin'in eski erkek arkadaşı tarafından vahşice öldürülmesine tepki gösterdi.

1185 okunma

EMRE AYDIN: Çok üzgünüm. Yazacak çok fazla şey yok. Yeni ve çok daha sert kanunlar bekliyoruz kanun yapıcılardan, kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına. Yeter.

EMRE KARAYEL: Yazık. Çok üzüldüm. Ah nasıl da güzelmiş. Gene mi eski sevgili koca diyoruz. Hashtag’li kınamalar yapıyoruz ve vicdanen rahatlama... Peki sonuç? Sıfır. Yara her gün kanamaya devam ediyor ve edecek.

SARP APAK: Kadınlar istediği gibi yaşayacak. Kanunlar da ayrıcalıklı bir şekilde onları koruyacak. ‘Ama’sı, ‘Fakat’ı yok. 1 ayda 30 kadın katledildi ve hâlâ ahlak bekçiliği yapanlar var, nefesim daralıyor.

HADİSE: Haberi gördüğümden beri yazıp yazıp siliyorum birçok şeyi. Bela okumak, küfür etmek, lanetlemek... Hepsini yaptık! Ama hâlâ bir çözüm bulunamadı kadına şiddete! Çok üzgünüm Pınar.

KEREM BÜRSİN: Yeter artık… Bu iğrenç mikroplardan kurtulmak zorundayız. Bir günlük meseleler değil bu. Her gün. Her gün oluyor! Yeter. Bir şey paylaşmakla çözülmüyor. Ataerkil toplumların lanetidir bu... Ailene sabır diliyorum... Dualarımdasın.

NİLÜFER: Vah güzel kızım. Neler oluyor bize. Nasıl insanlar bunlar?

YALIN: Çok üzgünüm Pınar! Seni gönlünce yaşatmayan bu dünyaya ve seni koruyamayan bu düzene çok kızgınım..

SERTAB ERENER: Ne yazsam yetmeyecek o kadar öfkeliyim!

HANDE ERÇEL: Daha kaç kadın, sevgilileri, eşleri tanıdığı tanımadığı kişiler tarafından hayata veda edecek! Daha kaç kadın olması gerekiyor dur demek için? Yeter!

NÜKHET DURU: Kelimelerimiz yine düğümlendi. Bir kadının daha yaşama hakkı elinden alındı. Yapacak bir şey yok değil, var. ‘Cezalar caydırıcı olmalı’ diye başlayan upuzun bir liste var. Yaşamak istiyoruz ey ahali.  

BERRAK TÜZÜNATAÇ: Çok üzgünüm, artık katledilen kadınlar hakkında daha önce kurmadğım bir cümlem kalmamış gibi hissediyorum. Her yeri olayla umudumu kaybediyorum. Sadece boğazım düğümleniyor, kalbim sıkışıyor ve öfke doluyorum. Bunu kadınlara reva gören, korumayan sisteme, sürekli büyüyen bir öfke… Hiçbir eksiğin yoktu Pınar! Çok güzelsin ve bu sistem güzel olana saldıranı kolluyor.