Yaz aylarının getirdiği 4 soruna 4 işlem!

Tüm yıl çalıştık yorulduk, artık deniz kenarında keyif yapıp tüm yılın yorgunluğunu atmak hakkımız. Fakat ...

587 okunma
Akşam Gazetesi'nden Prof. Dr. Reha Yavuzer'in yazısı...

Hasarlı deriyi temizlemek için bakım şart!


Sorun: Ciltteki ölü hücreler

Bakım: Vakumlu cilt bakımı - Silkpeel

Seans: 2-3 uygulama – haftada 1


Profesyonel bir bakım olarak derinin üzerindeki üst tabakayı temizler. Vakum yardımlı bu temizlik klasik cilt bakımlarına göre çok daha hassas ve derin bir uygulamadır. Temizliği takiben basınçlı püskürtmeyle deri altına nemlendirici, besleyici ve anti-aging özellikli aktif ürünler verilir. Bu uygulamayla kullanılan ürünlerden elde edilen biyoyararlanım çok daha fazladır. İşlem sırasında kullanılan solüsyonlar hyaluronik asit ve antioksidanlar içerdiğinden cildi derinlemesine besliyor ve kaybettiği elastikiyet ve nemi geri kazandırıyor. Tabii burada cihaz kadar uygulayıcının tecrübesi ve cildi tanıması da çok önemli, çünkü sanılanın aksine sadece cihaza bağlı ve herkese strandart uygulanan bir bakım değil. Öncesinde iyi bir analiz gerekiyor, birçok cilt bakımına oranlara çoğu kişiye rahatlıkla uygulanabiliyor ama içerikler kişinin ihtiyacına göre ayarlanıyor. Yaklaşık 30 dakika da yapılan sonrasında herkesin fark edebileceği berrak ve temiz bir cilde kavuşmak mümkün. Yazın hasarlı deriyi temizlemek için ideal.

Geniş gözeneklere

Sorun: Geniş gözenekler

Bakım: Karbon peeling – Q switch lazer

Seans: 4 uygulama – haftada 1-2


Yüze karbon partikülleri sürüldükten sonra kurumaya bırakılır ve lazer ayarları sadece karbon partiküllerini görebilecek dereceye ayarlanır. Gözenekler içerisinde kuruyan ve gözeneklerin duvarlarını kaplayan karbon partikülleri lazer atışlarıyla patlatılarak uzaklaştırılır. Her bir mikro patlama gözeneklerin içerisinin boşalmasına ve duvarlarının daralmasına neden olur. Yaklaşık 20 dakika da yapılan işlemdir. Genişlemiş gözeneklerimizi daraltabilmek için haftada bir veya iki kez olmak üzere toplamda 4 kez uygulanır.

Deri altına nem

Sorun: Kuru cilt

Bakım: Hyaluronik asit enjeksiyonu -  Volite

Seans: 1 uygulama – yılda bir veya iki


Uzman hekim tarafından uygulanması gereken enjeksiyon yöntemi olan hyaluronik asit enjeksiyonlarıyla deri altına derinin ihtiyacı olan nem verilir. Böylelikle derinin metabolizması çok daha kolay dengelendiği gibi, verilen hyaluronik asitle de deri altının yaz boyu kaybedilmiş olan nemi tekrar kazanılır. Enjeksiyonla yapılan bu kısa süreli uygulama cildin tipine ve ihtiyacına göre yapılan değerlendirme ve analiz sonrasında uygulanır. Yazın kuruyan deriniz için tercih edilebilirsiniz.

Lekelere son verin!

Sorun: Güneş lekeleri

Bakım: Leke baskılama – Q switch lazer

Seans: 2- 4 uygulama – haftada 1-2

Süre: 20 dakika

Uygulama: Ağrısız

İstirahat: İhtiyaç göstermez


Yaz ayları leke tedavisi için tercih etmediğimiz aylar ancak lekelerinizin artmasını engellemek için yapabilecekleriniz var. Özellikle derin ve koyu lekelerde, farkı bir dalga boyu ile çalışan Q-switch bir lazer türü, lekenin giderilmesini ve lekeye sebep olan pigmentin aşırı üretiminin baskılanmasını sağlıyor. Yapılan atışla oluşan patlamanın etkisiyle, birbirine tutunmuş büyük leke pigmentleri binlerce küçük parçalara ayrılıyor. Bu şekilde küçük parçalara ayrılan melanin pigmentleri artık vücut tarafından atılabilir hale geliyor. Hücreler tarafından eritilerek bölgeden uzaklaştırılıyor, işte daha aydınlık ve berrak bir cilt bu şekilde oluşuyor. Bu dalga boyunda yapılan atışlar cilt altında melanin pigmentlerini oluşmasını da baskılıyor. Yaklaşık 20 dakika da yapılan lazer sonrası kısa süreli kızarıklık 5-10 dakika içerisinde geçtiğinden uygulama sonrası bir dinlenme periyodu gerekmez. Yaz tatiline çıkmadan yaptırabileceğiniz bir uygulama.

Prof. Dr. Reha Yavuzer / Akşam Gazetesi
Konular Kadınca