Yılmaz Özdil yazdı: "Efes"

Sözcü Gazetesi'nden Yılmaz Özdil'in bugünkü yazısı...

25 yıl önceydi.

Efes Pilsen, Koraç Kupası'nı kazandı.

Avrupa'da kupa kazanan ilk Türk takımı oldu.

Efes Pilsen'in fabrikası İstanbul Bahçelievler'deydi, muhitin takımıydı, Bahçelievler belediye başkanı “Kupayı Türkiye'ye getirin, ilçenin en güzel yerine heykelinizi dikeceğim” diye söz vermişti.

Kupa kazanılınca heykeli hazırlattı. Gökyüzüne uzanan iki el, parmak uçlarında yarısı kesilmiş bir basketbol topu figürüydü, hem ribaund mücadelesini, hem de havaya kaldırılmış kupayı sembolize ediyordu.

Temeli atıldı, kaidesinin betonu döküldü, yanına da dikilecek olan heykelin dev fotoğrafı asıldı, beton kuruyunca üstüne oturtulacaktı.

O gece…

İstanbul büyükşehir belediyesinin ekipleri geldi, “Ana caddeler bizim yetkimizde, bizim iznimiz olmadan böyle bir şey yapamazsınız” diyerek, kaideyi söktüler, kamyona yüklediler, götürdüler.

Bahçelievler belediye başkanı telefona sarıldı, büyükşehir belediye başkanını aradı, “Niye böyle bir şey yaptınız?” diye sordu.

Büyükşehir belediye başkanı “kadeh yapmışsın” dedi.

Bahçelievler belediye başkanı “Aman gözünü seveyim başkan, kadeh olur mu yahu, basketbol topu o, kupa o” diye ısrar edince de, “Bira kadehi yapmışsın” diye kestirdi attı.

Herkes bakıyor, basketbol görüyor.

O bakıyor, kadeh görüyordu.

Gurur abidesine kadeh diyen büyükşehir belediye başkanı, asrın liderimizdi.

YAZININ TAMAMI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ!