Zeynep Aslan: "Italo Calvino Klasikleri Niçin Okumalı?"

Zeynep Aslan: "Birer klasik haline gelen kitapların edebiyattaki önemini örneklerle beraber keşfetmeye ne dersiniz?"

Büyük yaşam biliminin ilkelerine göre yazılan klasikler neden okunmalı?

Zeynep Aslan kaleme aldı...

“Zamansız olandan daha zamanlı bir şey yoktur.” – Seyyed Hossein Nasr

Italo Calvino, Klasikleri Niçin Okumalı isimli kitabında büyük bir eserin olgunluk çağında okunmasını gençlikte okunmasından çok daha zevkli bulur. Gençliğin, her deneyime olduğu gibi, okumaya da özel bir tat ve önem yüklediğinden olgunluk çağının ise birçok ayrıntı ve düzeyi fark edebilmeyi sağladığından söz eder. Klasikler, haklarında genellikle “okuyorum” sözünü değil “yeniden okuyorum” sözünü işittiğimiz kitaplardır. Duyduklarımızla ne kadar bildiğimize inanıyorsak, gerçekten okuduğumuzda o kadar yeni, beklenmedik, benzersiz bulduğumuz kitaplardır, Calvino’ya göre. Klasikler, ele aldıkları konuyla ilgili ana soruları soran, ait olduğu alanın standardını belirleyen eserlerdir.

Düşünce tarihindeki bütün kırılmalar yeni soruların sorulmasıyla vücuda geldiğine göre klasikleri okumak, doğru soruları yeniden sormaya da vesile olacaktır. Heidegger de her büyük felsefe klasiğinin yeni nesiller için yeniden inşa edilmesi gerektiğine dikkat çekmiştir. Edebiyatçılar, okumaya değer her kitabın bilimsel bir kitapla aynı biçimde okunmasını önerirler. İyi bir kurgu, aşk ya da şiir kitabını bilimsel olmadığını düşünmemeli.

Hepsi de büyük yaşam biliminin ilkelerine, insan doğasının bilgi birikimine göre yazılmışlardır.

ZEYNEP ASLAN'IN KALEME ALDIĞI VE ÇOK ÖNEMLİ BİLGİLERE YER VERDİĞİ YAZISININ TAMAMINI AYRICA DİĞER TÜM YAZILARINI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ...

 

Konular Zeynep Aslan