YAŞAM HABERLERİ

30 yıl önce satın aldığı binadan 'tarih' çıktı!

30 yıl önce satın aldığı binadan 'tarih' çıktı!

İstanbul Yenikapı’daki bir binanın temelinde, 18’inci yüzyıla ait taş oda ve üzerinde deliklerin olduğu kubbeli taş yapıt bulundu. Alan, arkeologların gözetiminde elle kazılarak günümüze kazandırıldı.

Sabah'tan Yunus Emre Kavak'ın haberine göre İstanbul Yenikapı'da 30 yıl önce satın alınan ve kentsel dönüşüm kapsamında restorasyonu yapılan bir binanın temelinde 18'inci yüzyıla ait tarihi eser çıktı. Bir taş oda ve üzerinde deliklerin olduğu kubbeli taş yapıtın bulunduğu alan, arkeologların gözetiminde elle kazılarak günümüze kazandırıldı.

Yenikapı'da eski tren garının bulunduğu mahallede 30 yıl önce satın aldığı eski binayı belediyeden çıkan imar kararıyla birlikte yıkıp bir otel yapmaya karar veren Şanlıurfa Siverekli Mustafa Dağyolu (65), iş makineleriyle temel kazıları yaparken, tarihi taş yapıya denk geldi. İstanbul 2 No'lu Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'na haber veren Dağyolu, geri kalan çalışmaların tamamını arkeologlar denetiminde elle yaptı. Kazılar sırasında yaklaşık 3 metrekare çapında bir taş oda ve kubbe şeklinde ama ortası delik olan yine aynı büyüklükte tamamı taştan bir yapı bulundu. Eser aslına uygun şekilde restore edildi, etrafı cam ve çelik konstrüksiyonla koruma altına alındı. Bugün kafe olarak ziyaretçilerini bekleyen taş yapı, arkeologlara göre 18'inci yüzyıla ait ve eskiden soğuk hava deposu olarak kullanılmış olabilir.

Mustafa Dağyolu, "3 yıl önce çalışmalara başladık, kazılarımız sırasında kubbeli bir taş yapıyı fark ettik. O günlerde burada Marmaray'ın çalışması vardı. Oradaki arkeologlara sordum ve bana buranın tarihi eser olduğunu söylediler. Restore ettim ve küçük bir kafe haline getirdim" ifadelerini kullandı.

'BAŞKA KALINTILAR DA VAR'

Yenikapı Yalı Mahallesi'nde bu tarz binaların 18'inci yüzyıldan sonra Laleli Camisi'nin yapımıyla birlikte deniz doldurularak oluşan alan üzerine inşa edildiğini belirten Marmaray Batıkları Uzmanı Arkeolog Ufuk Kocabaş, "O dönemde buralarda çok sayıda gayrimüslimin yaşadığı biliniyor. O insanlar genelde evlerinin altına merdivenle inilebilecek bir şekilde taştan bir oda yapıyorlardı. Bu bölgede buna benzer başka kalıntılar da var" dedi.
  • Bu Haberi