GÜNCEL HABERLERİ

Astsubay 4 gün kanalizasyonda saklanmış!

Astsubay 4 gün kanalizasyonda saklanmış!

15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını gören darbeci asker 4 gün kanalizasyon tünelinde saklanmış.

Karar'da yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast girişiminde bulunan FETÖ’cü askerlerin menfezde yakalanmasına benez bir olayın Genelkurmay’da da yaşandığı ortaya çıktı. Tam teçhizatlı darbeci askerler ihanet girişimi başarısız olunca üniformalarını çıkarıp ya kaçmaya çalıştı ya da saklanacak delik aradı.

O askerlerden Özel Kuvvetler’de görevli Astsubay Kıdemli Çavuş Şevket Samet Okyay, 4 gün boyunca Karargahın bahçesindeki bir binanın kanalizasyon tünelinde saklandığını itiraf etti.

Nizamiyeden çıkmayı başaramayan özel timci Astsubay Kıdemli Çavuş Şevket Samet Okyay, iddianameye giren ifadesinde Genelkurmay Nizamiyesi’nden çıkmayı başaramayınca saklanacak yer aradığını söyledi. Okyay “Önce nizamiyeden çıkmak istedim. Ne çıkış yapmaya ne de giriş yapmaya izin veriliyordu. Nizamiyeden çıkamayacağımı anlayınca tel örgülere yöneldim. Dışarıda vatandaşlar vardı. Durumu onlara anlatamayacağımı düşünerek çıkmaktan vazgeçtim” dedi.

‘Genelkurmay eski bina’ diye tabir edilen binaya yöneldiğini söyleyen darbeci asker depo girişindeki demir kapıyı açkamak için ateş etitğini anlattı. Okyay ifadesine şöyle devam etti: “Yanımda bulunan HK-416 A5 marka silah ile kapıyı açabilmek için 4 el kilide doğru 30 santim mesafeden ateş ettim.

Astsubay Şevket Samet Okyay, 4 günün ardından saklandığı Genelkurmay mazgalından çıkıp taksiyle akrabasının yanına gitmiş.

Kapı açılmadı. Katlı otoparkın olduğu bölüme doğru geçtim. Orada askeri bir makam aracı vardı. Kapıları açıktı. İçerisine girerek yaklaşık olarak bir saat oturdum.”
Okyay, “Pide fırınının yanındaki trafo binası olarak isimlendirilen binanın da kapısının kapalı olduğunu görünce kapının altındaki ızgaraları sökerek içeri girdim. Zaman zaman tüneldeki rögar kapaklarından baktığımda eli silahlı özel kuvvet personelini görüyordum. Beni infaz edeceklerini düşünerek tünellerden 4 gün boyunca çıkmadım. Tünelden 20 Temmuz Çarşamba günü saat 03.30 sıralarında katlı otopark yakınındaki rögar kapağını kaldırarak çıktım ve bahçe tel örgülerinden atlayarak dışarıda bir taksiye bindim. Oradan dayımın oğlu Hüseyin S.’nin Eryaman’daki evine gittim” dedi.

‘DOST KUVVET’ YALANI

Öte yandan Genelkurmay’daki darbe girişimine destek olmak için 7 araçla yola çıkan Özel Kuvvetler’den 20 askerin, polis kontrolünü ‘Biz sizden yanayız’ diyerek atlattığı ortaya çıktı. Bordo Bereli gruba klavuzluk eden şüpheli Turgay Perişan, gece saat 12 civarında araçlarını durdurarak kendilerini 20 dakika bekleten polisleri nasıl ikna ettiklerini şöyle anlattı: “Genelkurmaydan ‘onlar bizim personelimiz. Koruma özel kuvvet. Genelkurmay özel kuvvet personeli, koruma amaçlı geldiler’ şeklinde anons geldi. Sonra telefon görüşmesi yaptılar, telefon görüşmesinden sonra polisler ikna olup bizi bıraktı.”

‘ASKERE DİRENMEYİN ÇAY DEMLEYİN, İÇİN’


FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Haymana İlçe Emniyet Müdürlüğündeki eylemlere ilişkin 7 polis hakkında hazırlanan iddianamede, şüphelilerin darbeye karşı direnmek isteyen polis memurlarına çeşitli eylemleriyle engel oldukları belirtiliyor. İddianamede, silah dolabı kilitlenerek uzun namlulu silah ve çelik yelek dağıtılmasının engellendiği, dağıtılan uzun namlulu silahların da toplatıldığı, bu şekilde oluşabilecek bir asker saldırısına karşı polislerin direnmelerinin engellenmeye çalışıldığı kaydediliyor. Şüpheli eski Haymana İlçe Emniyet Müdürü Serdal Bilgin’in, Emniyet Genel Müdürlüğü telsizinden “darbeye karşı silahlanın” emri gelmesi üzerine silahlanmak isteyen polisleri engellemek için dolapları kilitlettiği, karşı çıkanları “Ferdi hareket yok, çay demleyin, çay için” diyerek durdurduğu belirlendi. Adına kayıtlı iki hattında da “ByLock” tespit edilen Bilgin’in evinde yapılan aramalarda, FETÖ elebaşı Gülen’in sözde vaaz CD’leri ele geçirildi.


  • Bu Haberi

En Son Güncel Haberleri

Cansu Tosun'un tatil neşesi
Sinem Sülün'ün 'böcek davasında' karar çıktı!
Alina Boz'a sürpriz doğum günü
Vladimir Putin'den flaş 'büyükelçi' kararı!
Meryem Uzerli'den 'metro' paylaşımı
İki aile arasında kan donduran kavga!
Gülşen'den 'Delikanlım'a plajda klip!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Kandil açıklaması!
Merhum Savaş Ay'ın mirasıyla ilgili flaş gelişme!
Eylem İpek Şafak: "Mahkeme Kararımız Çıktı"
Tolga Sarıtaş'ın sevgili taktiği
Ümraniye'de iki araç kundaklandı!
Görkem Sevindik'te Yağmur dindi güneş doğdu!
Ayşegül Aldinç'ten 'photoshop' göndermesi!
Şükrü Özyıldız aldığı kiloyla şok etti!..
Öldürülen bar sahibi ile ilgili şok eden detay!
Cansu Dere ve Ece Sükan'ın Jamaika tatili sürüyor
Milli Eğitim müdüründen Muharrem İnce'ye üstü kapalı hakaret!
Birce Akalay'ın doğum günü neşesi
İstanbul Valiliği'nden seçim çalışmalarıyla ilgili açıklama
Seren Serengil'in iddialarına Eylem İpek Şafak'tan jet yanıt!
Vefat haberini alan hasta yakınları zorla içeriye girdi!
Murat Boz, Ordu'da sahne aldı
Reza Zarrab New York sokaklarında!
Hande Erçel'in bikinili paylaşımlarına yorum yağdı!
Genç öğretmen ve babasının feci sonu!
Fulden Uras'a cinsel içerikli yorum şoku!
Başbakan Yıldırım: "Tehdit neredeyse hedef orasıdır"
İbrahim Karakuş yazdı: "Seren Serengil, nereden nereye?"
Leyla’nın amcasına kan donduran telefon!