GÜNCEL HABERLERİ

Halep'in doğusu 'yiyeceksiz kent'

Halep'in doğusu 'yiyeceksiz kent'

Birleşmiş Milletler, Esed ve Rusya'nın yoğun bombardımanı altında olan ve son yardımların 13 Kasım'da tükendiği Halep'in doğusunun 'yiyeceksiz kent' haline geldiğini açıkladı.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Halep'in doğusuna ulaştırılan insani yardımların 13 Kasım'da tükendiğini belirterek, "Bu durum Halep'in doğusunu 'yiyeceksiz kent' haline getirdi." dedi.

Dujarric, basın toplantısında yaptığı açıklamada, BM'nin, "Halep'in doğusunda son günlerde yoğunluğu artan ve çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan hava bombardımanı ve şiddetlenen çatışmalar nedeniyle son derece kaygılı" olduğunu söyledi.

Bölgede binlerce kişinin kuşatma altında çok kötü koşullarda yaşadığını vurgulayan Dujarric, şunları kaydetti:

"Halep'in doğusunda 275 bin kişi dehşet verici şartlar altında yaşıyor. Temmuz ayının başından beri buraya hiç yardım ulaştırılamadı. Dünya Gıda Örgütü'nün ulaştırdığı son yardımlar 13 Kasım'da tükendi. Diğer kuruluşların yardımları da bitmek üzere. Bu durum Halep'in doğusunu 'yiyeceksiz kent' haline getirdi. BM, sınır ötesi de dahil olmak üzere her türlü modelde Halep'e yardım ulaştırmaya hazırdır.BM, tüm taraflara sivil ayrımı gözetmeyen bombalamalara son vermeleri, siviller ve sivil yapıları koruma çağrısı yapıyor. Taraflardan, hayat kurtaracak insani yardımların ulaşmasına uluslararası insancıl hukuk uyarınca izin vermelerini istiyoruz."

Dujarric, yardımların önündeki engelin çatışmaların sürmesi olduğunu da kaydederek, "Çatışmaların sürmesi bizim insani yardım çalışması yapmamızı engelliyor ve sivillerin tarifi imkanız acılarını artırıyor." dedi.

Halep'in batısındaki çatışmalara ve yerlerinden olan insanlara da değinen Dujarric, hem hükümet hem de silahlı grupların kontrolündeki bölgelere acil yardım ulaştırılması gerektiğini vurguladı.

#HalepÖlüyor 

Esed ve Rusya'nın yoğun bombardımanı altında olan Halep'te siviller hedef alınıyor. Binlerce masum "can" katledilirken, kullanıcılar yaşanan katliama sosyal medyadan #HalepÖlüyor etiketiyle tepki gösterdi.

Binlerce sivil, Suriye'nin Halep kentinde Esed ve Rus bombalarının hedefi oluyor. Halep'in doğusunda 275 bin kişi dehşet verici şartlar altında yaşarken, kente gönderilen son yardımlar da tükendi.

Uluslararası toplum bu yaşananları 'kınamaktan' öteye geçemezken, tarihin en kanlı saldırılarına sahne olan kentte masum çocuklar ve kadınlar ölümle burun buruna yaşam mücadelesi veriyor.
Twitter'da #HalepÖlüyor etiketiyle paylaşımda bulunan kullanıcılar, Suriye'de yaşanan katliama tepki gösterdi.

#HalepÖlüyor, Twitter'da en çok konuşulan konular arasında ilk sırada yer aldı.
  • Bu Haberi