GÜNCEL HABERLERİ

Her şikâyet edilen 'şüpheli' olmayacak

Her şikâyet edilen 'şüpheli' olmayacak

Adalet Bakanlığı, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) çok önemli bir değişiklik için harekete geçti. Soyut ve genel nitelikli ihbar ve şikâyetlerde soruşturma öncesi ön değerlendirme yapılacak.

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre hakkında şikâyette bulunulan kişiler ‘şüpheli’ olarak değil ‘şikâyet edilen’ olarak kayıtlara girecek, soruşturma aşamasına geçilmesi halinde ‘şüpheli’ sıfatı verilecek. Mevcut CMK’ya göre, ‘içeriği hiçbir şekilde suç oluşturmayan veya soyut ve genel nitelikte, yer, zaman, olay belirtmeyen ihbar ve şikâyetler için derhal soruşturmaya başlanması zorunluluğu’ bulunuyor. Şikâyet edilen kişi hakkında soruşturma başlatılıyor ve bu kişi şüpheli sıfatıyla adliyeye getiriliyor. Soruşturma takipsizlik kararıyla sonuçlansa dahi UYAP’a ‘şüpheli’ olarak kaydediliyor.

LEKELENMEME HAKKI İÇİN

Bu düzenlemenin, kişilerin ‘lekelenmeme hakkı’ ile bağdaşmaması nedeniyle Adalet Bakanlığı yeni düzenleme yapılmasını kararlaştırdı. Bu düzenleme ile içeriği suç oluşturmayan veya soyut ve genel nitelikteki ihbar ve şikâyetler için soruşturma öncesi bir değerlendirme mekanizması oluşturularak, soruşturma evresi başlatılmadan hukuki sonuca bağlanması sağlanacak. Hakkında şikâyette bulunulan kişiler ‘şüpheli’ olarak değil ‘şikâyet edilen’ olarak kayıtlara girecek, soruşturma aşamasına geçilmesi halinde ‘şüpheli’ sıfatı verilecek.

Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan düzenleme ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerinin alınmasının ardından TBMM gündemine getirilecek.
  • Bu Haberi