YAŞAM HABERLERİ

İstanbullular için elektrik kesintisi açıklaması!

İstanbullular için elektrik kesintisi açıklaması!

Marmara'da yaşanan fırtına nedeniyle İstanbul'a elektrik Çanakkale Boğazı'ndan deniz altından geçen iletim hattıyla verilirken, bu hattın kapasitesi ikiye katlanacak. Mart ayında devreye alınacak ikinci deniz altı hattıyla İstanbul'un elektriğinin yüzde 80'i sağlanabilecek.

Habertürk'ün haberine göre Marmara'nın güneyindeki santrallerde üretilen elektrik Çanakkale Boğazı'nın altından ve Trakya'daki iletim hatları üzerinden İstanbul'a ulaştırıldı. Böylece elektrik, Marmara'nın güneyinden ring oluşturarak İstanbul'a verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu hattın kapasitesini iki katına çıkaracak. Boğazın altından geçen hattın ikizinin yapımı tamamlanırken, hat mart ayında devreye alınacak. Böylece var olan 2 bin megavatlık kapasiteye, 2 bin megavat daha eklenecek. Deniz altı geçişinin toplam kapasitesi 4 bin megavat olacak. Söz konusu hat Lapseki, Gelibolu ve Ümraniye üzerinden İkitelli'ye ulaşıyor.

Bu hat sayesinde Anadolu'dan gelen iletim hatlarında sorun yaşansa bile İstanbul elektriksiz kalmayacak. Yetkililer, bu iki hatla birlikte İstanbul'un ortalama yüzde 80 elektriğinin karşılanabileceğine dikkat çekti. Hatla önce Avrupa ardından Anadolu yakasına elektrik ulaşıyor.

DENİZ DİBİNDEKİ TOPRAĞIN ALTINDA ELEKTRİK HATTI

Çanakkale Boğazı'nda Lapseki- Sütlüce arasında kurulan denizaltı kablosu denizin dibinde toprağın 1.5 metre altına gömüldü. Deniz altındaki 4.65 km uzunluğundaki hat dünyanın bu uzunluktaki ilk eksiz denizaltı kablo projesi niteliğini taşıyor. Elektrik kabloları deniz derinliğinin 90 metre olduğu yerde, 60 metre aralıklarla deniz tabanında 1.5 metre derinliğe basınç ile gömüldü. Kablolar, özel gemilerle serildi. Zeminin uygun olduğu yerlerde deniz zeminine kanallar açıldı ve kablo bu kanala serildi.
  • Bu Haberi