GÜNCEL HABERLERİ

Reina canisinden tüyler ürperten vasiyet!

Reina canisinden tüyler ürperten vasiyet!

Reina’da 39 kişiyi katleden Abdulkadir Masharipov tutuklandı. Masharipov’un 27 Aralık’taki veda videosunda intihar eylemi yapacağını söylediği, oğlunun da kendisi gibi olmasını vasiyet ettiği ortaya çıktı.

Vatan'dan Elif Altın'ın haberine göre Ortaköy’de bulunan Reina isimli gece kulubünde 39 kişiyi katleden ve saldırıdan 16 gün sonra yakalanan Abdulkadir Masharipov, 25 günlük emniyet sorgusunun ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. Masharipov’un soruşturmayı yürüten Terör ve Örgütlü Suçlar Savcısı Gökalp Kökçü tarafından ifadesi alındı.

Savcılık sorgu sonrası Masharipov’u ‘Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme’, ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’, ‘Nitelikli Şekilde Birden Fazla Kişiyi Öldürme’, ‘Sayı ve Nitelik Bakımından Vahim Olan Silah veya Mermileri Satın Alınması Taşınması Bulundurulması’ suçları kapsamında Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. Hakimlik tarafından tutuklanmasına hükmedilen Masharipov, bindirildiği akrep ile Silivri cezaevine gönderildi. 

Abu Şüheda’dan talimat aldı

Savcılık tutuklamaya sevk yazısında, Masharipov’un eylemi gün be gün nasıl gerçekleştirdiğini anlattı. Abdulkadir Masharipov 25 Aralık 2016 tarihinde Telegram üzerinden haberleştiği DEAŞ terör örgütünün Suriye’deki çatışma bölgelerinde aktif faaliyet yürüten “Abu Şüheda” kod isimli örgüt mensubundan yılbaşı gecesi silahlı eylem yapması için talimat aldı. Masharipov aynı gün Suriye Rakka’da faaliyet gösteren “Rahova” kod isimli DEAŞ militanı ile telegram üzerinden konuşarak eylemi gerçekleştirme kararı aldı. Ardından tekrar “Abu Şüheda” kod isimli kişiyle Telegram üzerinden konuşarak planlanan eylem için hazır olduğunu bildirdi. DEAŞ’ın Türkiye’deki eylemlerin organize eden “Ebu Cihad” kod isimli sorumlu Abdulkadir Masharipov’a ses kaydı gönderdi. Bu ses kaydı Masharipov’un kaldığı evdeki tabletten ele geçirildi. Ses kaydında eylem sonrası Masharipov’un ailesine DEAŞ örgütü tarafından sahip çıkılacağı, bu konuda endişelenmemesi söylendi.

‘Oğlum intihar eylemcisi olsun’

Ebu Cihad kod isimli örgüt mensubunun talimatları gereğince Masharipov 27 Aralık 2016 tarihinde günlüğü 100 TL’den 3 günlüğüne Medikule Residans’ta bir daire kiraladı. Daire kiralanmasına rağmen Masharipov Başakşehir’de ailesinin bulunduğu konuta gitti ve geceyi burada geçirdi.

Masharipov’un kullandığı ve ifadesinde şifrelerini savcılıkla paylaştığı mail adresi mahkeme kararı alınarak incelendi. Masharipov 27 Aralık 2016 tarihinde saat 23:57 sıralarında bir veda videosu çekti. Video görüntülerinde istihşad (intihar) eylemi yapacağını, çocuklarının büyüyünce zorluk çıkarmamalarını ve oğlunun da büyüyünce kendisi gibi istihşad eylemi yapması tavsiyesinde bulunduğu tespit edildi. Masharipov’un veda videosunun çekiminin ise örgüt bağlantısını reddeden eşi Zarina Nurullayeva tarafından yapıldığı tespit edildi.

‘Son bombayı intihar için kendime sakladım’

Masharipov, 29 Aralık günü Medikule Rezidans’a giderek eylem için gönderilecek silah ve mühimmatı bekledi. Kimliği belirlenemeyen bir şüpheli, Ak-47 kalasnikof tüfek, 6 şarjör mermi ve 3 adet flashbangi Masharipov’a teslim etti. Mühimmatı getiren şüphelinin yüzünü açmadığı, getirdiği şarjörleri bantla birbirlerine ters pozisyonda atış sırasında zaman kaybetmemesi için bantladığı belirlendi. 31 Aralık günü ise Reina’nın iç mekan görüntüleri “Ebu Cihad” tarafından Masharipov’a gönderildi. İfadesine göre; ticari taksiden Reina’nın önünde inen Masharipov, 5 dakika boyunca keşif yaptı ve çevrede polis ekiplerini görmemesi üzerine eylemi gerçekleştirmeye karar verdi. Tekrar taksiye binen Masharipov, Zeytinburnu’na döndü. “Ebu Muhammed” kod isimli örgüt mensubuna Telegram’dan silah ve mühimmatların kameraların çekmediği bir yerde teslim edilmesini söyleyerek konum bilgisini mesaj attı. Suriye’deki çatışma bölgelerinden gelen “Ebu Nur” kod isimli örgüt üyesinden silahları teslim alan Masharipov, taksinin bagajına mühimmatı yükleyerek 01.15 sıralarında Reina’nın önündeki giriş kapısına 10 metre mesafede indi.

Öbür hedef Cumhuriyet Gazetesi’ydi

Savcılık, saldırgana hedef olarak iki adet fotoğraf gönderildiği anlatılan yazıda, bunlardan birinin Cumhuriyet Gazetesi’nin, diğerinin ise Reina’nın adresi olduğu belirttti. Ancak Ebu Cihad’ın yılbaşı gecesi gazetenin kapalı olabileceğini söylemesi üzerine Reina’nın hedef olarak seçildiği anlatıldı. Masharipov, 3 adet flashbang’i montunun ceplerine koydu. İkişerli olarak bantlanmış şarjörlerin bulunduğu sırt çantasını ve çift şarjör takılmış kalaşnikofu eline alarak Reina’nın giriş kapısına koştu. Kapıdaki polis memuru Burak Yıldız ve özel güvenlik görevlisini öldüren Masharipov, ifadesinde polis memurunun birden fazla ateş ettiğini söyledi. Ancak savcılık yaptığı incelemelerde polis Yıldız’ın belindeki silahı kullanamadan vurulduğunu tespit etti.

Yerde yatanlara ikinci ateş

Tutukluluğa sevk yazısında; Masharipov’un, eğlenen insanları soğukkanlı bir şekilde otomatik tüfekle öldürmek amacıyla ateş ettiği, şarjörleri değiştirmeden önce insanların üzerine flashbang attığı, insanları panik ve dehşete düşürdüğü ifade edildi. Çift şarjörü silaha takarak ateş ettiği tüm mermileri yerde yatan yaralılar dahil insanların üzerine boşalttığı belirtildi.

‘Yüzüme yakın patlattım’

Üzerindeki mermilerin tamamını kullanan saldırganın, mont ve beresini çıkararak, son flashbang’i yüzüne doğru tutup elinde patlattığı belirlendi. Terörist, sorgusunda bununla ilgili “Sonradan flashbang olduğunu öğrendim. Bombaları örgüt mensubunca, Amerikan malı kaliteli el bombaları olduğunu söylemesi üzerine son bombayı intihar eylemi için kendime sakladım. Tanınmamam ve cesedimin teşhis edilmemesi için yüzüme yakın bir şekilde patlattım” dedi.

4 yaşındaki oğlu hâlâ kayıp

Terörist Masharipov’un veda videosunu, DEAŞ ile bağlantısı olduğunu iddia eden ve 4 Şubat’ta tutuklanarak cezaevine gönderilen eşi Zarina Nurullayeva tarafından çekildiği ortaya çıktı. Teröristin 4 yaşındaki oğlu ise hâlâ kayıp.
  • Bu Haberi