ABD'de skandal: PKK ofis açma başvurusu yaptı

PKK'nın Suriye kolu terör örgütü YPG'nin Suriye Demokratik Konseyi adı altında ABD hükümetine tescil başvurusu yaptığı ve ofis açmak istediği ortaya çıktı. Türk Dışişleri kaynakları, YPG'nin bu girişiminden haberdar olduklarını ve konunun Amerikalı yetkililerle yapılan görüşmelerde gündeme geldiğini

ABD'de skandal: PKK ofis açma başvurusu yaptı
130 okunma
Yeni Şafak'ın haberine göre PKK'nin Suriye kolu YPG terör örgütünün, ABD'de yasal faaliyetler yürütmek amacıyla, Suriye Demokratik Konseyi adı altında ABD hükümetine tescil başvurusu yaptığı ortaya çıktı.

TRTWORLD televizyonunun ulaştığı belgelere göre, aralarında üst düzey YPG yöneticilerinden Senam Mohamed'in de olduğu kişilerce ABD'nin başkenti Washington'de ofis açılması ve terör örgütünün ABD'deki faaliyetlerinin Suriye Demokratik Konseyi adı altında tescil edilmesi için başvuruda bulunuldu.

TRT World'e konuşan Türk Dışişleri kaynakları, YPG'nin bu girişiminden haberdar olduklarını ve konunun Amerikalı yetkililerle yapılan görüşmelerde gündeme geldiğini belirtti.

ABD'li General Thomas: "Onlara isimlerini değiştirmeleri gerektiğini söyledik"

ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas, geçen yıl ABD'nin önemli düşünce kuruluşlarından Aspen Enstitüsünün Colorado eyaletinde gerçekleştirilen yıllık güvenlik toplantısında terör örgütü PKK/PYD ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

PKK/PYD ile yakın çalıştığını anlatan Thomas, şunları söylemişti:

"Onlar kendilerine resmi olarak YPG diyorlardı ki Türkler, bunun PKK ile aynı olduğunu söylüyor ve 'Benim terörist bir düşmanımla muhatap oluyorsunuz, bunu müttefik olarak nasıl yapabilirsiniz?' diyordu. Biz de bunun üzerine onlara isimlerini değiştirmeleri gerektiğini söyledik. Mesela, YPG dışında kendinizi nasıl adlandırmak istersiniz? Bir gün sonra adlarının 'Suriye Demokratik Güçleri' olduğunu ilan ettiler.

Adlarının ortasına 'demokratik' ifadesini koymalarının zekice bir hamle olduğunu düşündüm. Bu, onlara bir miktar itibar sağladı."


Amerika Birleşik Devletleri milyonlarca dolarlık Askeri yardım yaptığı Terör örgütünün Washingtonda büro açmasına izin verip vermeyeceği merak konusu.