AK Parti Grup Başkanvekili'nden 'bedelli askerlik' açıklaması!

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş bedelli askerlik hakkında açıklama yaptı. Muş, bedelli askerlik düzenlemesinin de bulunduğu "torba kanun" teklifini Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirdi.

370 okunma
İHA'nın haberine göre bedelli askerlikte en çok merak edilen sorulardan biri çalışan asker adaylarının Bedelli askerliği nasıl yapacağıydı. O soru bugün yanıt buldu.

Bedelli askerlik düzenlemesinin TBMM Başkanlığına sunulduğunu söyleyen AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "28 gün temel askerlik eğitimi alacaklar ücretsiz izinli sayılacak" dedi. 

Öte yandan Habertürk'ten Saliha Çolak'ın edindiği bilgilere göre AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın dün yaptığı açıklama sonrası, bedelli askerlik hakkındaki şartlar da belli olmaya başlıyor. Sağlık nedeniyle muaf olanların da bedelli askerlikten faydalanabilecekleri öğrenildi.

Yapılan çalışmaların ardından bedelli askerlik için detaylar ortaya çıkmaya başladı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlik şartları hakkında, "Bugün torba yasa gündeme geldi. Ekim ayında Meclis'in açıldığında gündeme geleceğini düşündüğümüz bedelliyi de bu yasaya ekleme kararı aldık. 25 yaş ve 15 bin TL ön görüsüyle beraber, 25 günlük bir askerlik hizmeti öngörülüyor. Çalışmalar takdir, komisyonundur. Bugün birkaç saat içerisinde kanunu Meclisimize, Plan Bütçe'ye gönderiyoruz. Ümit ediyorum bir an önce toplanacaktır, bu hafta komisyon aşamaları biterse, haftaya da nihayete erecektir" demişti.

MUAF OLANLAR DA...

Turan'ın yaptığı açıklamalar sonrası çalışmanın Meclis'e gönderilmesi beklenirken, teklifte eksik bir nokta kalmaması için çalışmalar yapıldı. Askerlikten sağlık nedeniyle muaf olanlar da bedelli askerlikten faydalanabilecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da yaptığı açıklamada, "Engellilerden de bu ücret alınacaktır ancak eğitime tabii olmayacaklardır" ifadelerini kullandı.