Bedri Koraman hayatını kaybetti

Türkiye’nin önde gelen karikatüristlerinden Bedri Koraman 87 yaşında Bodrum’da yaşamını yitirdi.

Bedri Koraman hayatını kaybetti
700 okunma
CİHAN'da yer alan habere göre Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Üyesi karikatürist Bedri Koraman, hayatını kaybetti. TGC, Koraman'ın ölümüyle ilgili başsağlığı mesajı yayınladı.

Ünlü karikatürist Bedri Koraman, 13 Mayıs'ta Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşadığı evde düşerek hastaneye kaldırılmıştı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, saat 19.00'da hayatını kaybettiği öğrenilen Bedri Koraman'ın (87) ölümüyle ilgili başsağlığı mesajı yayınladı. TGC, mesajında, “Değerli üyemiz, karikatür ustası Bedri Koraman’ı kaybettik. Çok üzgünüz. Bedri Koraman’ı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Koraman’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı.

BEDRİ KORAMAN KİMDİR?

Bedri Koraman, 1928 yılında Samsun’da doğdu. 1945'te öğrenim için geldiği İstanbul'da bir süre İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde Cemal Tollu atölyesinde eğitim gördü. 1945'ten başlayarak illüstrasyon ressamı ve karikatürcü olarak Babıali'ye girdi. Karikatür çizmeye 1947'de Çocuk Âlemi dergisinde başladı. 41 Buçuk, Tef, Taş, Karikatür gibi mizah dergilerinde çizdi. 1951'de Deve, daha sonra Gölge adlı mizah dergilerini çıkardı. 1954'te Milliyet gazetesinde çalışmaya başladı. Koraman’ın karikatürleri; Tasvir, Son Saat, Vatan, Güneş, Milliyet’te yayımlandı.

Bedri Koraman, İtalya Marostica, Yugoslavya Üsküp’te ve Saraybosna’da özel ödüller kazandı. Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Spor Karikatürleri Yarışması’nda birincilik ve ikincilik ödülleri aldı. Ayrıca ortak sergi ve albümlere katıldı. 1986'da merkezi Brezilya'da bulunan Internacional dos Jornalistas adlı basın kuruluşuna onur üyesi seçildi. Karikatürcüler Derneği Genel Başkanlığı yaptı.