BORSAYI ÇALKAYAN O ÜNLÜ İSİM TEKRAR SAHNEDE

İMKB’nin mega spekülatörü hayırseverliğiyle tanınan Ali Karakaya SPK’dan rekor ceza yedi, geçen hafta kulislerde konuşulan büyük bir iddia vardı, peki neydi o iddia?

1688 okunma

Haftalardır yakaladığı yükseliş ivmesiyle ekonomiye moral veren, yatırımcıya nefes aldıran Borsa İstanbul, ilginçtir iki üç gündür düşüş içinde. Peki niye?

10 YILIN ARDINDAN İMKB’NİN MEGA SPEKÜLATÖRÜ

Tam on yıl önce  Haziran ayında İMKB’nin mega spekülatörü hayırseverliğiyle tanınan Ali Karakaya SPK’dan rekor ceza yedi, geçen hafta kulislerde konuşulan büyük bir iddia vardı, peki neydi o iddia?

ALİ KARAKAYA KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR

Korona virüsün tek başına borsayı vuran silah olması artık gerilerde kaldı.

Sadece bazı noktalardaki vaka sayısındaki artış tedirginlik yaratsa da Borsa İstanbul bu sıralar bu tür haberlere geçit vermeyecek kadar güçlü.

Üstelik her gün aşıya yönelik çıkan umut verici haberler varken…

Türkiye, Libya, ABD, Rusya, Yunanistan, Fransa ve diğer birkaç ülke zinciri içindeki arada sırada yükselen tansiyonlara, Ayasofya gerginliğine gelince, bu noktada zaten Ankara’nın güçlü duruşu ortada…

Azalan işsizlik rakamlarından Türkiye’nin dünyanın 13. büyük ekonomisi açıklamalarına kadar ekonomik veriler de rahatlatırken geriye ne kaldı?

BORSA İSTANBUL NİÇİN DÜŞTÜ?

En başta birilerinin dengeleri bozan oyunlarından, sonra da yalan rüzgarından…

İDDİALARIN ODAĞINDAKİ İSİM: ALİ KARAKAYA

İşte iki gündür borsa kulislerinde konuşulan iddialar bu. Ve bugün perde arkası aralandı. Kulislerden ulaşan bilgilere göre oklar Ali Karakaya adlı ünlü borsa oyuncusuna döndü.

VADELİ KONTRATLARLA AÇIK YAPTIĞI İDDİA EDİLİYOR

İddialar önemli, öyle ki ‘yüksek’ moralle başladığı haftada, Pazartesi ve Salı’yı artıda kapatan endeks, Çarşambayı ufak bir kayıpla geçerken, dün birden zarar yüzde 2.46’ya döndü, bugün de an itibarıyla kayıp yüzde 2.27. İşte bu tablonun perde arkasındaki isim olduğu öne sürülen Ali Karakaya’nın borsayı sarsmak için vadeli kontratlarda yüksek miktarda açık yaptığı iddia ediliyor.

“DEVLET BAHÇELİ HASTA” YALANI

Daha önceleri PETKİM’deki işlemleri nedeniyle yasak yediği bilinen oyuncunun vadeli kontratlardaki yüksek açık işlemlerine, aslı astarı olmayan bazı söylenti haberlerinin de eşlik etmesi dikkat çekiyor.

Kasıtlı olarak piyasalara yayılan, Cumhur İttifakı ortağı MHP Lideri Devlet Bahçeli hakkındaki ‘hasta olduğu’ yalanı konuşuluyor. Hiçbir doğruluğu olmayan bu iddianın dile getirilmesine yönelik olarak, “Piyasaları aşağı çekmek için bir de yalan uydurmuşlar” yorumu yapılıyor.

Borsa çevrelerinde en yüksek miktarda işlem yapan isimlerden biri olarak gösterilen Ali Karakaya’nın oğlu da halka açtığı şirketi Karkim’le tanınmış, Yaşar Karakaya ardından Karkim’i, iş adamı Murat Çelik’e satmıştı.

Karkim CLK Holding olarak ‘kimlik’ değiştirildikten sonra hisseler SPK’nın hakkında suç duyurusu yağdırdığı ‘dolandırıcı’ Ayhan Öztürk’ün ismiyle de anılmıştı.

Kaynaklar

https://www.superkulup.com/spkdan-ali-karakayaya-petkim-cezasi.html

https://www.superkulup.com/karkim-halka-arz-ediliyor.html

https://www.superkulup.com/fetonun-kripto-yuvasi-bilim-yuvasina-donustu.html

https://www.superkulup.com/hlgyo-hisselerinin-yukselis-sebebi-belli-oldu.html

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2010/07/01/bir_spekulatore_yasak_geldi_imkbde_donen_para_yariya_indi

https://www.borsazamani.com/borsa-kulis/hlgyo-hisselerinin-yukselis-sebebi-belli-oldu-ali-karakaya-hlgyo-hisselerinde-h7146.html

http://www.gazetevatan.com/ali-karakaya-yasaklaninca-portfoyu-de-ortaya-cikti-310321-ekonomi/

Kaynak: superkulup.com