Cevat Şakir Kabaağaçlı vefatının 45'inci yılında özlemle anıldı

"Halikarnas Balıkçısı" adıyla bilinen Türk edebiyatının yapı taşlarından, roman, öykü, deneme yazarı, gazeteci, tarihçi ve rehber Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 45'inci yılında Konak Belediyesi ve Hatay Kültür Sanat Platformu işbirliğinde düzenlenen törenle anıldı.

Cevat Şakir Kabaağaçlı vefatının 45'inci yılında özlemle anıldı
285 okunma
Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Kabaağaçlı'nın Bodrum'dan sonra ömrünün 15 yılını geçirdiği Konak'ın Hatay Semti'ndeki Merhaba Apartmanı'nın bulunduğu 232 Sokak'ta anma etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte söyleşinin yanı sıra, Kabaağaçlı'nın kendi çizdiği resimlerinden oluşan sergi ve mini konser yer aldı. Etkinliğe, Türkiye'nin ilk ortodontisti Ayşe Mayda, Cengiz Özdemir, Pervin Özdemir ve Yusuf Ziya Ulusoy, Murat Reis Mahalle Muhtarı Zafer Çam, yazarlar, semt sakinleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Söyleşinin açılışını yapan Hatay Kültür Sanat Platformu Başkanı Cengiz Özdemir semte Halikarnas Balıkçısı Kültür Evi kazandırmayı amaçladıklarını söyledi. Moderatörlüğünü İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu'nun üstlendiği söyleşide İzmir Rehberler Odası Başkanı Nebil Altınel, arkeolog Prof. Dr. Recep Meriç ve edebiyat öğretmeni Türkan Beycan, Cevat Şakir Kabaağaçlı'yı kendi açılarından değerlendirirken, kızı İsmet Kabaağaçlı Noonan da babası Cevat Şakir Kabaağaçlı'yı anlattı.

Noonan, "Babama duyulan ilgi, merak, sevgi giderek artıyor. Başta edebi kişiliği olmak üzere çok yönlü Balıkçı daha uzun yıllar değerleriyle anılacaktır. Bugün bu töreni düzenleyen ve bizimle olan herkese teşekkür ederim" dedi.

HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ!..