Cumhurbaşkanı Erdoğan 'o görüntülere' ilişkin konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika dönüşü uçaktaki gazetecilerin sorularını yanıtladı. İdlib, Suriye ve mülteci krizinin Türkiye’den ziyade AB için bir irade ve liderlik testi olduğunu öne süren Erdoğan, “AB ile yeni bir süreç başlatabiliriz” dedi.

1109 okunma

Tele 1'in haberine göre Erdoğan, Moskova zirvesinde Türk heyetinin bekletildiği görüntülere ilişkin, “Türkiye ve Rusya ilişkileri bu tür medyatik manipülasyonlara kurban edilemez” yorumunda bulundu.

Erdoğan’ın açık kapı politikasından sonra sınırdaki bekleyişlerini sürdüren göçmenlere ilişkin de konuşan Erdoğan, “Sınır hattında takındıkları tavrın cinayet olduğunu bilmeleri lazım. Bunların hesabını soracağız. Yunanistan’a teklifimdir, kapılarını açsın. Bu insanlar Yunanistan’da kalıcı değil. Avrupa’nın diğer ülkelerine geçip gitsinler” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“İdlib’de büyük bedeller ödeyerek ateşkes sağladığımız ve sivilleri koruma altına aldığımız bir dönemde AB de üzerine düşeni yapmalıdır. AB Başkanları, Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve AB’nin yavaş hareket ettiğini kabul ettiler.

ATEŞKES AÇIKLAMASI

“Suriye’de geçici bir ateşkes de olsa iyi gidiyor, 4 günü doldurduk. Temennim odur ki bu şekilde devam eder ve kalıcı ateşkese dönüşür.”

“Bu geceden itibaren benzinde 60 kuruş, motorinde 55 kuruş indirimin uygulamaya alınacak.”

BEKLETİLME GÖRÜNTÜLERİ

“Türkiye ve Rusya ilişkileri bu tür medyatik manipülasyonlara kurban edilemez.”

“Bize bazı haberler geliyor, ‘Bay Kemal tansiyonu düşürmek istiyor’ diye. Böyle bir şeyin farkına vardıysa, o tansiyonu düşürebilir, neden düşürmüyor?”

DÖRTLÜ ZİRVE

“Merkel ve Macron ile salı günü İstanbul’da bir araya geleceğiz. Boris Johnson da gelebilirse zirveyi dörtlü, gelmezse üçlü yapacağız.”

KORONAVİRÜS AÇIKLAMASI

“Koronavirüse yönelik alt yapı ve ön hazırlıklarımızı iyi yaptık. Sağlık tesislerimiz zaten bu konuda tartışılmaz. Şu an 114 ülkede görülen bu salgının Türkiye’de görülmemesi, aldığımız önlemlerin ne kadar yerinde olduğunu ortaya koyuyor.”