Dicle Üniversitesi'nde gerginlik had safhada!..

DİYARBAKIR Dicle Üniversitesi'nde Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri için bildiri dağıtımı nedeniyle karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga çıktı.

379 okunma
Polis üzerinden bıçak çıkan 2 kişiyi gözaltına alırken, bir grup öğrenci Fen Edebiyat Fakültesi binasının kapı ve camları kırdı. Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde Rektör Prof.Dr. Ayşügül Jale Saraç'ın türban takmasının ardından Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten'in paralel yapı, yolsuzluk suçlamalarıyla gündemi getirdiği üniversitede bugün karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga çıktı.

Dicle Üniversitesi Bilge Gençlik Kulübü üyesi öğrenciler, Kutlu Doğum Haftası etkinleri kapısında program duyurusunun bulunduğu afiş ve bildiriler dağıtırken, Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği (DÜÖ-DER) üyesi öğrencileri arasında yaşana tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü.Kavgayı olay yerinde gelen polis ekipleri büyümeden önlerken, Bilge Gençlik Kulübü üyesi iki öğrencinin üzerinden bıçak çıktı. Polis, bu iki öğrenciyi gözaltına aldı. Daha sonra bu durumu protesto etmek isteyen DÜÖ-DER üyesi yaklaşık 500 öğrenci Mimarlık Fakültesi önünde toplanıp, Fen Edebiyat Fakültesi önüne yürümek istedi. Polisin önce yürüyüşe izin vermezken, yapılan görüşmelerin ardından yürüyüşe izin verildi. Yaklaşık 400 metre mesafedeki Fen Edebiyat Fakültesi önüne yürüyen öğrenciler burada basın açıklaması yaptı. Ardından öğrenciler daha sonra girdikleri fakülte binasının turnikeler, kapı ve camlarına sopa ve taşlarla saldırdı. Saldırıda turnikeler, kapılar ve camlar kırılırken olaylar yaklaşık 30 dakika sürdü.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Daha sonra içeriye giren polis ekipleri, saldırgan öğrencilere coplarla müdahalede bulundu. Bu sırada yaşanan arbedede bazı öğrencilerin baygınlık geçirdikleri görüldü. Polis, çok sayıda öğrenciyi gözaltına alırken, fakülte binası başta olmak üzere üniversite kampüsünde sıkı güvenlik önlemleri alındı.BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, üniversiteye gelerek, öğrencilerin bulunduğu Fen Edebiyat Fakültesi binasına girmek istedi. Önlem alan polis, Zümrüt'ün binaya girişine izin vermeyince, tartışma yaşandı. Polisin izin vermediği Zümrüt, partililerle birlikte bina önünde bekleyişini sürdürürken, polis de bina içinde olaylara karışan öğrencileri yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

DHA