Diyanet işleri uygun bulmadı!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Uygun değil’’ dediği, “Sandalyeli namaz” Meclis mescidine de girdi.

Diyanet işleri uygun bulmadı!

Camilerde “Kilise görüntüsü verdiği” gerekçesiyle tartışma konusu olan ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Cami kültürüne uygun olmadığını” açıkladığı “Sandalyeli namaz” Meclis mescidine de girdi.

Özellikle bacaklarından rahatsızlığı bulunan Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İçişleri eski Bakanı Abdülkadir Aksu ve AKP milletvekili Mustafa Çetin’in de aralarında bulunduğu bazı isimler, namazlarını “Sandalye üzerinde” kılıyor.

DİYANET UYGUN BULMUYOR

“Sandalyede namaz” konusunda Din İşleri Yüksek Kurulu, geçtiğimiz günlerde bir karar aldı. Kararda, hastalık ve özürlülük gibi rahatsızlığı bulunanların, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil yere oturarak kılmalarının uygun olduğu vurgulandı ve şöyle denildi:

“Ayakta duramayan, yere de oturamayan kimse namazı tabure, sandalye ve benzeri bir şey üzerine oturarak yerine getirir. Namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin ileri sürdüğü mazeretleri kendisini vicdanen rahatlatacak boyutta olmalıdır. Dini açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça camilerde sandalyede namaz kılmak, göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Hastalık ve özürlülük gibi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur”