Duayen tiyatrocu Genco Erkal ifade verdi

Tiyatro sanatçısı 83 yaşındaki Genco Erkal, sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında başlatılan “Cumhurbaşkanına hakaret” soruşturması kapsamında geçen cuma günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Savcılığı tarafından şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılmıştı.

Milliyet Gazetesi'nden Elif Altın'ın haberine göre Genco Erkal, dün avukatı ile birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na giderek soruşturma savcısına ifade verdi. Erkal’a destek için yanında CHP Milletvekilleri Mahut Tanal, Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker de geldi.

‘İşim politik tiyatro’

Savcıya verdiği ifade sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Erkal şunları söyledi: “Twitter’daki 7 tane paylaşımlarım yüzünden oluyor. Hiç birinde Cumhurbaşkanı’na hakaret diye bir şey söz konusu değil. Ben de onlara benim işimin politik tiyatro yapmak olduğunu, 60 yıldır bu işi yaptığımı, dünyanın her yerinde haksızlıklara, baskılara, adaletsizliğe, bağnazlığa, karşı olduğumu ve bu düşüncelerimi açıkladığımı hem sahneden hem de sosyal medyadan, bunları anlattım. ‘Başkanlık sistemine karşıyım’ dedim. ‘İfade özgürlüğünün kısıtlanmasına karşıyım, insanların düşünceleri yüzünden hapis yatmalarına karşıyım, doğanın katledilmesine ve betonlaştırılmasına karşıyım’ dedim. ‘Yoksulları daha yoksul kılan bu acımasız bozuk düzene karşıyım, bir de laik bir ülkede din olgusunun bu kadar ön plana çıkarılmasını ve sürekli bir siyasi malzeme olarak kullanılmasına karşıyım’ dedim.”

Konular Genco Erkal