Emeklilerin gözü intibakta!

2000 yılı ve sonrasında emekli olanların gözü intibakta. Emekliler 355 liraya varan intibak zammı için yasa beklentilerini dile getiriyor.

Emeklilerin gözü intibakta!
896 okunma
Takvim Gazetesi'nin haberine göre emeklilerin talepleri arasında ilk sırayı ise intibak alıyor. Emekliler, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak zammı yolunu açacak düzenlemenin Meclis'e taşınmasını istiyor. Emekliler, ikramiye düzenlemesiyle sevindiklerini belirterek, "Şimdi de beklentimiz intibak. Bu konuda umutluyuz. 2000'den önce emekli olanlar gibi bizler için de intibak düzenlemesi şart" yorumlarını yapıyor.

YENİDEN HESAPLAMA

Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için TBMM'yi adres göstermişti. Buna göre, intibak düzenlemesi yasayla yapılabilecek. Yasanın çıkmasının ardından da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu detaylı bir çalışma gerçekleştirecek. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşı yeniden hesaplanacak. Bu da belli bir süre alacak. Düzenleme, her emekliye farklı yansıyacak. Emeklilere, prim ödemelerine ve hizmet sürelerine göre farklı zamlar söz konusu olacak. 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon SSK'lıya 50 lira ile 355 lira arasında zam yapılmıştı. Uzmanlar, yeni intibakta da zam oranlarının bu seviyelerde olabileceğini belirtiyor. Türkiye Emekliler Derneği, yapılacak bir intibak düzenlemesinin yaklaşık 5 milyon emekliyi kapsayacağını ifade ediyor.